Tytu³: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Maj 27, 2013, 13:41:38 Ju¿ ba³agan ;)
Strona konkursu: http://cliburn.org/landing.html Archiwum konkursu: http://www.cliburn.org/ondemand.html Uczestnicy konkursu: http://cliburn.org/cliburn-competition/current-competitors/ Kalendarz imprezy: http://cliburn.org/cliburn-competition/performance-schedule/ I mo¿na g³osowaæ na zwyciêzcê :) http://cliburn.org/vote.html Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 27, 2013, 18:02:34 Dziêki, Beatka! :)
Chocia¿by za skompletowanie linków- codziennie szukam ich, ¿eby co¶ odnale¼æ z konkursu- teraz bêd± w jednym miejscu Skoro powo³a³a¶ do ¿ycia ten w±tek - dbajmy WSPÓLNIE, aby nie obumar³ zanim konkurs siê zakoñczy. W tej chwili zaczyna swój I etap Francois Dumont: bêdzie m.in. Gaspard de la nuit i Scherzo nr 3 Chopina Z sesji, która siê w³a¶nie teraz zaczyna polecam wam te¿ Favorina (19:50) - obserwujê jego granie od pewnego czasu i nawet mi siê ono podoba.. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 27, 2013, 18:10:13 Czy technicznie jest mo¿liwe przeniesienie dotychczasowych postów dot. konkursu, czyli tych o Marcinie Koziaku, Chozjainowie i kilku innych uczestnikach, o których pisa³ Bartus TUTAJ?
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 27, 2013, 18:22:29 Och, jak on piêknie zacz±³ Ravela..Ondine brzmi tak eterycznie, koronkowo, a przy tym d¼wiêcznie, jakie¶ "wodne" i "podwodne" d¼wiêkowe gejzery roztacza Dumont - bardzo mi siê podoba!
Zobaczymy jak poradzi sobie z posêpnym nastrojem Le Gibet i szyderczo- diabelskim Scarbo.. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 27, 2013, 19:15:24 By³o mi nieswojo, gdy s³ucha³am drugiej czê¶ci Gaspard -poczu³am atmosferê jak z koszmarnego snu. Lodowaty dreszcz przebieg³ mi po plecach. Ale brnê³am dalej - podda³am siê tej ponurej aurze. Ravel tutaj nie jest s³odki, ³atwy w odbiorze, ale niesie tyle obrazów, skojarzeñ, wyobra¿eñ, ¿e warto wej¶æ w ten barwny( tu w³a¶ciwie raczej ciemny) i trójwymiarowy ¶wiat.
Za to Scarbo wyda³o mi siê zbyt asekuracyjne, takie ostro¿ne: Dumont nie poszed³ na ca³o¶æ, nie szar¿owa³ i przez to nie "dobi³" mnie do koñca. A by³oby takie ³adne przypieczêtowanie ca³o¶ci.. ;) Czeka³am na jego Chopina - w koñcu to laureat V nagrody ostatniego konkursu. Niestety, Scherzo nie porwa³o mnie - równie¿ od strony technicznej. Czego¶ mi brakowa³o w nim. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Maj 28, 2013, 11:29:18 S³ucham Erica Zubera z odtworzenia, Mozart i Chopin, cykl Etiud op. 10, jak mi³o, Chopin piêknie zagrany, choæ troszkê zahaczeñ, ale ogólnie cudnie, klimat konkursu chopinowskiego :)
Je¶li Eric dojdzie do fina³u, zagra III koncert Rachmaninowa. http://cliburn.org/cliburn-competition/current-competitors/competitor-details/?ID=543 Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 28, 2013, 13:27:22 Z Zuberem nie by³o a¿ tak dobrze: zaczynaj±c cykl Etiud z op.10 "wy³o¿y³" siê ju¿ w pierwszej - nawet ja-laik-us³ysza³am, ¿e co¶ jest nie tak: to nie by³y drobne zahaczenia, ale b³êdy tekstowe. Od kogo¶, kto zna nuty dowiedzia³am siê, ¿e po prostu co¶ pomiesza³ czy opu¶ci³ w pasa¿ach. To na pewno go zdekoncentrowa³o i to s³ychaæ tak¿e w drugiej etiudzie. Nie wiem jak jury do tego podejdzie, ale to by³ chyba powa¿ny b³±d. Eric ma jeszcze drugie podej¶cie w kolejnej fazie I etapu ( ¶roda 22:50), wiêc mo¿e zniweluje efekt tej pechowej sytuacji.
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 29, 2013, 09:11:16 Z Zuberem nie by³o a¿ tak dobrze: zaczynaj±c cykl Etiud z op.10 "wy³o¿y³" siê ju¿ w pierwszej - nawet ja-laik-us³ysza³am, ¿e co¶ jest nie tak: to nie by³y drobne zahaczenia, ale b³êdy tekstowe. Od kogo¶, kto zna nuty dowiedzia³am siê, ¿e po prostu co¶ pomiesza³ czy opu¶ci³ w pasa¿ach. To na pewno go zdekoncentrowa³o i to s³ychaæ tak¿e w drugiej etiudzie. Nie wiem jak jury do tego podejdzie, ale to by³ chyba powa¿ny b³±d. Eric ma jeszcze drugie podej¶cie w kolejnej fazie I etapu ( ¶roda 22:50), wiêc mo¿e zniweluje efekt tej pechowej sytuacji. Zuber nie tylko, ze nie wylozyl etiudy nr 1, ale zagral ja badzo dobrze. Te drobne zahaczenia (13:39 lub 13:50) nie sa az tak wazne, zeby od razu skopac artyste. Nie wspomnialas o tym, ze Zuber zagral poprzedni utwor (Mozart) wyjatkowo pieknie. Owsze pojawily sie bledy w arcytrudnej etiudzie nr 2, ale mimo wszystko nie przeszkadzalo mi to w ogolnym odbiorze tej etiudki. Nie wspomnialas o bardzo udanej etiudzie nr 3....itd kati, wydaje mi sie, ze jestes zbyt tendencyjna i zaslepiona swoim zlotolokim dzieckiem. P.S. Zuber jest jednym z moich faworytow. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 29, 2013, 12:45:22 Twoje ostatnie zdanie, tzn. P.S. t³umaczy dlaczego znowu wytoczy³e¶ ciê¿ki kaliber w moj± stronê..
Proponowa³abym, Bartusie, wiêcej umiaru w s³owach. Nie "skopa³am" artysty, tylko zauwa¿y³am oczywisty fakt. Dla Ciebie, dla Beatki, mo¿e i dla mnie nie mia³yby znaczenia jego potkniêcia i ogólny odbiór jego recitalu, ale nie zapominaj, ¿e to jest konkurs, a nie koncert. Jury z nosem w nutach nie wybacza ³atwo takich b³êdów. Ale oczywi¶cie ¿yczê Erykowi szczê¶cia i przej¶cia do nastêpnego etapu - mo¿e szanowni jurorzy równie¿ poddali siê "ogólnemu wra¿eniu" i nie bêd± a¿ nadto surowi? Jednak¿e napiêcie na tej edycji konkursu jest ogromne - poziom wysoki - kto¶ bêdzie musia³ odpa¶æ. Wszystko siê mo¿e zdarzyæ - równie¿ to, ze moi faworyci nie przejd±. C'est la vie... Tak, nie przes³ysza³e¶ siê bartusie: FAWORYCI, a nie faworyt ( insynuuj±c mi za¶lepienie Z³otolokim i tendencyjno¶æ) A przecie¿ bardzo mi siê podoba³ nasz Marcin ( wczoraj piêknie zagra³ nastêpn± czê¶æ I etapu - wspania³a Patetyczna Beethovena), Dumont o którym pisa³am. Deljavan by³ niesamowity graj±c Etiudy Chopina z op.25. A dzi¶ pos³ucha³am Vadyma Kholodenki i nie zapomnê jego Preludium h-moll Bacha- Silotiego. Majstersztyk! Kola dzi¶ o 18:50 ( m.in. Sonata h-moll Liszta), zaraz po nim Deljavan ( Fantazja Schumanna op.17) "Twój" Zuber o 22:50 z op.111 Beethovena i kilkoma preludiami Rachmaninowa..:) Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Maj 29, 2013, 13:09:43 Mia³am nosa ;) Napisa³am pocz±tkowo, ¿e u Zubera us³ysza³am sporo b³êdów i zahaczeñ, po czym oczyma wyobra¼ni ujrza³am pro¶bê o dok³adne wyliczenie, w jakich miejscach i ile razy te b³êdy wychwyci³am, czego nie potrafi³abym sprecyzowaæ i wykre¶li³am s³owo b³êdy :D
Zuber to Zuber, lubimy go (za ca³okszta³t), jest sympatyczny, gra Chopina przyjemnie dla ucha polskiego odbiorcy. Konkursu nie traktujê niewolniczo, je¶li mogê to s³ucham, je¶li znajdê czas przy sprzyjaj±cym splocie okoliczno¶ci, poods³uchujê trochê post factum. ¯elazna rezerwa to konkurs chopinowski, wtedy odstawiê wszystko. Kati, nie przejmuj siê s³owami Bartusa, dziêkujê Ci, ¿e tak mozolnie i wytrwale "ci±gniesz" w±tki, doceniam :) Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 29, 2013, 15:57:59 Cytuj Twoje ostatnie zdanie, tzn. P.S. t³umaczy dlaczego znowu wytoczy³e¶ ciê¿ki kaliber w moj± stronê.. Nielogiczne stwierdzenie, gdyz jednym z faworytow jest rowniez Twoj Hozjajnow. Cytuj Proponowa³abym, Bartusie, wiêcej umiaru w s³owach. O ktore slowa Ci chodzi?..."zahaczenia"," etiudki","doborze"... Cytuj zauwa¿y³am oczywisty fakt To na razie nie jest fakt. Prosze podac niewlasciwe nuty - konkretnie. Nastepnie, prosze wyznaczyc wspolczynnik, ktory kwalifikuje do uzycia slowa "wylozyl" (ile niewlasciwych nut powoduje takie niezadowolenie). Jak dotychczas wszyscy konkursowicze, ktorych sluchalem popelnili jakies bledy. P.S.1 skopac = wylozyl P.S.2 Ja tez doceniam, ¿e tak mozolnie i wytrwale "ci±gniesz" w±tki. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 29, 2013, 16:43:36 Cytuj mozolnie i wytrwale "ci±gniesz" w±tki Proponowa³abym, xbw, wiêcej umiaru w s³owach. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 29, 2013, 18:08:16 Bartusie, ju¿ nawet mnie nie z³o¶cisz, ale wrêcz roz¶mieszasz swoim "czepialstwem".
Dobrze wiesz o co chodzi, a tylko j±trzysz jak jaki¶ internetowy troll, aby tylko "podsyciæ" atmosferê. Powiedzmy, ¿e taki styl mi nie odpowiada. Nie mam ochoty t³umaczyæ siê przed tob± ze swoich s³ów, które interpretujesz na swój sposób. I nie mów, ze znów uciekam od dyskusji. Je¶li chodzi o konkrety dot. zuberowej Etiudy- to wiesz, ¿e ci nie odpowiem fachowo, bo nie jestem muzykiem. Ale je¿eli czyta³e¶ uwa¿nie i ze zrozumieniem, to napisa³am sk±d wiem o tych b³êdach. Niestety, konkretna odpowied¼ - na priva- i bêdziesz musia³ na ni± trochê poczekaæ, bo osoba która zwróci³a uwagê na pomy³ki tekstowe jest b.zajêta teraz. Za chwilê zaczn± siê kolejne przes³uchania - przestudiowa³am repertuary poszczególnych wykonawców spo¶ród recitali, które da siê ogl±daæ o przyzwoitej porze, czyli powiedzmy do pó³nocy, Co ciekawego zagraj±? Oprócz wcze¶niej wspomnianych: za chwilê o 18:00 - Alessandro Taverna wykona m.in. Sonatê Medtnera nr 2, która nale¿y do moich ulubionych i Messiaena "Regard de l'esprit de joie" (from Vingt regards sur l'Enfant-Jésus) - nie znam tego, ale z tego, co pamiêtam kto¶ tu z naszego forum têskni³ za tym rzadko wykonywanym utworem. O 22:00 Jayson Gillham zagra Waldsteinowsk± Beethovena i Rapsodiê Hiszpañsk± Liszta, o 23:50 Chernov op.111 Beethovena i Walc Mefisto Liszta. Reszta w nocy, wiêc pozostaje archiwum które jest do¶æ szybko uzupe³niane. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: TeresaGrob Maj 29, 2013, 19:12:05 Brawo Kola!! Bardzo piêkny Chopin choæ jestem przyzwyczajona do bardziej ekspresyjnej Barkaroli.
Ktos s³ucha?? teraz Liszt! Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: TeresaGrob Maj 29, 2013, 19:43:18 Ta sonata Liszta to taki samograj,¿e trudno tu co¶ zepsuæ zw³aszcza gdy ma siê taka
technikê jak Kola.Mnie siê podoba³o i publiczno¶ci chyba te¿. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Maj 29, 2013, 20:16:06 Dorotka, Bartus trochê "¿eruje" na tym, ¿e zbytni± przyk³adasz wagê do jego uwag, bierzesz je za bardzo do siebie, przybijcie proszê sobie wzajemnie pi±tkê i s³uchajmy w zgodzie konkursu na ¿ywo lub z archiwum, jedno i drugie mamy wyj±tkowo w doskona³ej jako¶ci transmisji. Co¶ pu¶ciutka, jak widzê, sala podczas przes³uchañ.
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Maj 30, 2013, 00:00:44 Eric ZUBER
S³ucham jego recitalu, a zacz±³ jednym z ulubionych utworów ka¿dego fana Mozarta - rondem a-moll KV 511. Zagra³ je wolniej nawet od Claudio Arrau (ponad 10,5 minuty), w natchnieniu. Odpowiedni± artykulacj±, dbaj±c o brzmieniowe niuanse. W tym romantycznym upajaniu siê muzyk±, czasami brakowa³o mi narracyjnej ci±g³o¶ci, utwór traci³ jakby swój bieg, zatrzymywa³ siê. Co nie zmienia faktu, ¿e gra³ jakby w transie, medytacyjnie, z wielk± dba³o¶ci± o d¼wiêk. Pomy³ki jakie przydarzy³y siê Erykowi w pierwszych dwóch etiudach z op. 10 Chopina musz± rzutowaæ na ocenê jury. NIESTETY :-\ Pomys³y - ¶wietne! Etiudê C-dur na pewno gra³ na Konkursie Chopinowskim - zrobi³a na mnie ju¿ wtedy wra¿enie (zw³aszcza w tych ostro zarysowanych, "hymnicznych" akordach) i w ten sposób ¶ci±gn±³em sobie Zubera na iPoda :D Etiuda a-moll zosta³a potraktowana bardzo ciekawie - delikatne rozminiêcie siê i rubato lewej rêki, której partia próbuje siê jakby uwolniæ z wiêzów pasa¿y, to oznaka ¶wiadomo¶ci kontrapunktycznej i koncepcyjny majstersztyk (choæ byæ mo¿e nie do zaakceptowania przez purystê). Niestety, b³êdy, niedostatki w figuracjach naprawdê s³yszalne... Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Maj 30, 2013, 00:18:53 S³ucham dalej op. 10... Eryk, wrzuæ na luz! Wyczuwa siê jakie¶ spiêcie, mo¿e brak koncentracji, do tego stres. Wykoñczenia troszkê zaniedbane, palce nieraz osuwaj± siê po klawiszu. A przecie¿ bardzo dobra artykulacja (staccato, tenuto), tu i tam ciekawe "wyregulowanie" motywu peda³em. Wy¶pij siê dobrze, ch³opie, przed preliminary phase 2, bêdziesz w koñcu gra³ kilka Rachów i samo op. 111 Beethovena!
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 30, 2013, 00:51:00 Nadal nie wiem jakie slowa Cie ubodly (mowilas cos o P.S.??)
Nie czepiam sie Ciebie, lecz polemizuje. Dla muzyka slowa "wylozyl" a"skopal" to jedno i to samo. Wyplulas to slowo bardzo latwo w ciepelku domowym nie zdajac sobie sprawy, ze jest ono tak bardzo upakarzajace. Nie jestes muzykiem, wiec nie wiesz i nie czujesz, ze slowo "wylozyl"jest bardzo dolujace (gorzej niz obrazliwe). Jeszcze raz powtorze - Zuber zagral swoje etiudy (lacznie z pierwsza) bardzo dobrze. Moje zarzuty, co do logiki Twojej wypowiedzi sa konkretne (przeczytaj ten post jeszcze raz, z wieksza uwaga). Albo juz nie czytaj, nie zalezy mi na Twojej odpowiedzi. Potraktowanie dyskutanta z przymruzeniem oka i zrobienie z niego czepialskiego glupka (rowniez do xbw) jest jedna z prostawych metod niskiego poziomu dyskusji "godnej" szkoly podstawowej. Myslalem, ze stac Cie na wiecej. P.S. Ponoc troll jest najbardziej obrazliwym slowem w calym necie, zapytaj swoich dzieci (jak masz). Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 30, 2013, 01:15:41 Dopiero co Eric Zuber zagra³ swój drugi recital I etapu: bardzo mi siê podoba³y jego rachmaninowskie preludia - wybra³ 4 raczej dobrze znane, czêsto grywane przez koncertuj±cych pianistów, lecz ró¿norodne w charakterze - od melancholijnego, refleksyjnego, a mo¿e wrêcz depresyjnego op.32/10 do triumfalnego, brzmi±cego niemal¿e jak hymn op.23/2.
Gra³ je naprawdê z wyczuciem jak na mój gust, z pietyzmem podchodzi³ do poszczególnych d¼wiêków i to wszystko da³o mam nadziejê, ¿e nie tylko wra¿enie uchwycenia swoistego "rachmaninowskiego" stylu. Nie wypowiem siê na temat beethovenowskiego op.111, bo jako¶ uwa¿nie nie s³ucha³am: ta sonata raczej mi nie "le¿y" i nie mogê siê do niej przekonaæ. Ale Eryk by³ chyba zadowolony z siebie - po wystêpie k³aniaj±c siê, u¶miecha³ siê serdecznie do publiczno¶ci, która go równie¿ bardzo ciep³o przyjê³a ( w koñcu to ich reprezentant). Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 30, 2013, 01:48:05 Arietta z sonaty op 111 Beethovena jest jednym z najgenialniejszych dziel w naszym swiecie.
Nie bede Cie Kati przekonywal, ze Twoj osad jest bez sensu, gdyz kazdy ma swoje gusta. Chce jednak, zebys wiedziala, ze wsrod znawcow i profesjonalistow sonata op 111 jest jak GURU, utwor kultowy, uwielbiany i szanowany. Moim zdaniem, ostatnie tchnienie mistrza, pelne goryczy, smutku a jednak nadziei. Ostatnio slucham go w wykonaniu Marca Hamelina. Polecam. P.S. Erica Zubera jeszcze nie sluchalem. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna Wiadomo¶æ wys³ana przez: Aleksias Maj 30, 2013, 01:48:40 Sytuacja na konkursie w Brukseli wydaje mi siê bardziej w pewien sposób sprawiedliwa - kiedy nie zna siê w³a¶ciwie nikogo, mo¿na z czystym spokojem kontemplowaæ grê, wybieraæ faworytów i nie martwiæ siê o tych, którzy siê nie spodobali:)
Tutaj silna grupa faworytów pojawia siê od razu na starcie: prócz Marcina, Eryka, Koli, jest jeszcze Fei-Fei Dong! I tylu znajomych, którym zawsze przecie¿ ¿yczy siê dobrze; Dumont, i Czernow i Gillham. I Sarah, która gra³a w Dusznikach. Jak tu znale¼æ czas na kogo¶ obcego i kogo wybraæ?:) Ostatnie do¶wiadczenia na konkursach ka¿± mi uwa¿aæ na go¶cia z Korei :) Idê s³uchaæ Eryka:) Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 30, 2013, 09:41:40 Koncowe tryle w sonacie op. 111 sa zmora techniczna wiekszosci pianistow.
Tryle Zubera naleza do jednych z najlepszych jakie slyszalem w ogole. Zwlaszcza moment 22:19 - 22:53 jest poza ludzka wyobraznia (jak on to zrobil), a juz calowicie znokautowal mnie fragment wielo-rytmiczno-podzialowy, koncowy fragm. (26:18 - 27:24). Po prostu piekno i kunszt w czystej postaci. BRAWO ERIC!! Sanate op. 111 gra niewielu pianistow, gdyz jest ona b.trudna emocjnalnie, wymagajaca duzej rownowagi a zarazem puszczenia wodzy fantazji. Schorowany wowczas Beethoven konczyl swoj zywot. Na zakonczenie, chcial powiedziec swiatu z zalem "dlaczego ja?...." Piekna opowiesc czlowieka, ktory walczyl ze swoja choroba (olowica) jak lew. Beethoven byl czlowiekiem pogodnej natury,lubial zaszalec z kumplami. Teraz musi znosic niewyobrazalny bol, ktory stopniwo zmienia jego osobowosc, nie pozwala mu byc soba. Beethoven znosil to ponizenie przez wiele lat. Mimo wszystko strzepy radosci nadal pojawiaja sie w jego utworach. TAK,.. Beethoven mial caly czas nadzieje na poprawe. NADZIEJA jest potega. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 30, 2013, 09:44:52 Idac za glosem kati, moznaby rzec, Hozjajnow wylozyl etiude nr.2 Chopina.
Pomimo bledow (fakt oczywisty) etiuda byla piekna, lekka, zwiewna, jakby grana od niechcenia. Chopin Hozjajnowa byl wstrzasajacy. Poruszyl wszystkie moje sensory. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 30, 2013, 11:17:31 Radze posluchac Alessandro Deliavan.
Kapitalny wystep!! Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 30, 2013, 12:47:42 Tak, wiem: Kola wy³o¿y³ etiudê nr 2 op.10 i nie waham siê u¿yæ tego s³owa w stosunku do "mojego" artysty.
Obiektywnie patrz±c: by³a na pewno gorsza ni¿ ta grana na chopinowskim, potraktowana trochê po macoszemu, co¶ a la "czasoumilacz" do pe³nego limitu czasu - szybciej, szybciej , aby tylko ju¿ zacz±æ Berceuse. Ale porównuj±c j± do tej samej etiudy zagranej przez Zubera, wci±¿ by³a o niebo lepsza. Chopin - faktycznie bardzo ³adnie oddany - podoba³a mi siê Barkarola( mam wra¿enie, ¿e lepsza ni¿ lutym w Warszawie), Berceuse grana jak zwykle przez niego wolniej ni¿ wiêkszo¶æ wykonañ - nastrojowa, medytacyjna, maj±ca w sobie tyle s³odyczy i nios±ca ukojenie.. Natomiast ten "samograj", jak to okre¶li³a Teresa, czyli Sonata Liszta sprawi³a, ¿e obros³am w w±tpliwo¶ci po jej wys³uchaniu. Jednym s³owem: wydaje mi siê, ¿e Nikolay trochê j± przekombinowa³, przedobrzy³ w lirycznych fragmentach, co spowodowa³o efekt podobny jak wykonaniu Trifonowa. Czyli: skupiaj±c siê na oddaniu za wszelk± cenê liryzmu wolnych czê¶ci( co objawi³o siê ich spowalnianiem, wrêcz rozwlekaniem), Kola straci³ jakby kierunek do którego ma zmierzaæ. Sonata sta³a siê niespójna, poszczególne w±tki przesta³y siê ze sob± ³±czyæ, nie by³o logicznego ci±gu, tego, ze jedno wynika z drugiego. A ja z minuty na minutê stawa³am siê coraz bardziej znu¿ona - straci³am orientacjê w tym utworze - w jakim momencie w³a¶ciwie jeste¶my. Nawet, o zgrozo, mia³am w pewnym momencie wra¿enie, ze Kola pogubi³ siê w tek¶cie i zaczyna jakie¶ fragmenty powtarzaæ, aby odnale¼æ w³a¶ciw± ¶cie¿kê. To na pewno nie by³a ta ¿ywa, spójna Sonata zagrana w Filharmonii Narodowej, ale co¶ bardzo osobistego - samo w sobie, je¶li braæ pod uwagê poszczególne w±tki - bardzo piêkne, ale ju¿ nie tak bardzo- je¶li spojrzeæ na to wykonanie jako ca³o¶æ. Dlatego nie do koñca usatysfakcjonowa³a mnie ta interpretacja i nie mam pojêcia jak jury do tego siê odniesie. A jeszcze bardziej siê zaniepokoi³am, gdy to samo co ja zauwa¿y³ recenzent konkursu Van Cliburna. Czyli co¶ jest na rzeczy. Deljavana te¿ ogl±da³am, zaraz po Koli: bardzo mi siê podoba³a jego Fantazja Schumanna - by³o to wykonanie, do którego mog³abym wracaæ. Deljavan to w ogóle szczególny przypadek: absolutna wolno¶æ muzykowania, to kto¶ wiêcej ni¿ tylko pianista - to ca³a oryginalna osobowo¶æ, która przykuwa uwagê swoim podej¶ciem do sztuki. Czuje siê totalnie swobodny przy fortepianie - jakby zapomnia³, ¿e jest na konkursie, ¿e jury go ocenia, ¿e w koñcu przecie¿ jest publiczno¶æ. On gra nie ogl±daj±c siê na nikogo, jakby siad³ i gra³ tylko dla siebie, co nie znaczy ¿e jest aroganckim bufonem zapatrzonym tylko w siebie. Jego mimika, grymasy s± powalaj±ce, dlatego lepiej go tylko s³uchaæ. I to jego pod¶piewywanie pod nosem w trakcie grania - to s³ychaæ, ale je¿eli to mu pomaga w graniu - czemu nie? Jego op. 25 Chopina - mo¿e nie kanoniczny, nie "wypolerowany", nie tak akuratny, jak by to chcia³o widzieæ jury np. konkursu chopinowskiego, ale z tak± dawk± wigoru, ze chcia³oby siê wykrzykn±æ: "Chopin ci±gle ¿ywy!". Ostatnia etiuda po prostu "zmiot³a" mnie jak potê¿ne tsunami, choæ podobno nazywa siê potocznie "Ocean". To by³o ciekawe prze¿ycie pos³uchaæ kogo¶ tak niekonwencjonalnie graj±cego, ³ami±cego zastane zasady. Bêdê go obserwowaæ, bo na pewno warto. A z innych uczestników, których uda³o mi siê przes³uchaæ, polecam przyjrzeæ siê Vadymowi Kholodence. Ogl±da³am jego 2 recitale i jestem oczarowana barw± d¼wiêku jak± wyczarowuje ze Steinwaya i jego sposobem interpretacji. To bardzo emocjonalne wykonania, bardzo do mnie przemawiaj±ce: I sonata Rachmaninowa, wczorajszy Beethoven ( op.109) i wreszcie Preludium h-moll Bacha w transkrypcji Silotiego - niezapomniana rzecz- poruszaj±ca najg³êbsze zakamarki duszy. To by³o bardzo wzruszaj±ce, id±ce prosto z serca. I tak bardzo przypomnia³ mi siê wtedy Gilels graj±cy ten utwór w swoich pó¼nych latach. Bardzo bym chcia³a pos³uchaæ Vadyma w nastêpnych etapach.. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Aleksias Maj 31, 2013, 02:18:31 S± wyniki:
(Bardzo sympatyczna publiczno¶æ - piêknie podziêkowali wszystkim - gor±c± standing ovation:)) Abrosimov, Chen, Chernov, Deljavan,:) Fei-Fei Dong:)), Gillham, Huangci, Kolodenko, Kola:)), Mdoyants, Rana, Sakata. Szkoda Marcina i Eryka:( Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 31, 2013, 02:49:21 Wielka szkoda...
Faworina te¿ mi szkoda...Co zrobiæ, takie ¿ycie.. Cieszê siê, ¿e Kholodenko i Deljavan przeszli (no, nie mówi±c o Koli - to oczywista oczywisto¶æ!). Gratulacje i powodzenia w pó³finale! :) Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Maj 31, 2013, 08:34:25 S± wyniki: (Bardzo sympatyczna publiczno¶æ - piêknie podziêkowali wszystkim - gor±c± standing ovation:)) Abrosimov, Chen, Chernov, Deljavan,:) Fei-Fei Dong:)), Gillham, Huangci, Kolodenko, Kola:)), Mdoyants, Rana, Sakata. Szkoda Marcina i Eryka:( Mnie nie szkoda Koziaka i Zubera. Szkoda mi natomiast tych walkoni z jury, ktorzy po raz kolejny osmieszaja sie niesprawiedliwym werdyktem. Marcin i Eric sa pianistami bez ukladow, dlatego nigdy nie wygraja zadnego konkursu. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Maj 31, 2013, 13:06:08 Rozk³ad jazdy rundy pó³fina³owej:
https://www.cliburn.org/cliburn-competition/semifinal-round-schedule/ Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Czerwiec 01, 2013, 02:26:26 Przesluchalem Alessandro D., recital I. Ha, chcialbym, zeby przyjechal w 2015 r. do Warszawy, ciekawe, jakby potraktowali go nasi jurorzy...
Pianista chyba bardziej ekscentryczny od Bozanova. Nie ma mowy o pokorze, jest za to gwaltowna ekspresja osobowosci. Artykulacja, jakosc dzwieku, tempa sluza wyrazeniu wlasnej wizji utworu, nieraz zapewne dosc odmiennej od tej skrywanej w duszy Chopina. Juz Bach grany jest bardzo zdecydowanie, op. 25 Chopina jest za to wrecz kreacja doswiadczalna. Niektore takty slysze jakby po raz pierwszy, wiele miejsc jest hipnotyzujacych. Alessandro nie potrafi zachwycic lirycznym, mieniacym sie p/pp, za to jak Szekspir buduje kontrasty, dramaturgie, tworzy spiecia. Z wielka swoboda. Pare etiud to chyba przykladowo niepoprawny Chopin wg np. prof. Kozubek. Chopin bez zadnych ograniczen. II recital nie znalazl sie jeszcze na YT, a strona archiwum konkursu nie dziala na tablecie... Chce uslyszec jego final (z Mozartem i chyba Brahmsem). AD wydaje sie byc bardzo pewny siebie. Czy to nie... Bozanov's case? Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Czerwiec 02, 2013, 17:30:28 Pó³fina³ zacz±³ siê wczoraj. Jako, ¿e na³o¿y³y siê akurat dwa konkursy, skupi³am siê wy³±cznie na tym, co dzia³o siê w Brukseli i nie ¶ledzi³am wystêpów w Fort Worth.
Uda³o mi siê jedynie wej¶æ na tzw. chamber music w wykonaniu jednego z moich faworytów - Vadyma Kholodenki. Wraz z Brentano Quartet wykona³ Piano Quintet f-moll Francka. S³ysza³am ten utwór wczoraj pierwszy raz, do tej pory raczej nie mia³am okazji spotkaæ siê z twórczo¶ci± tego kompozytora. Spodziewa³am siê czego¶ nudnego( sama nie wiem dlaczego), a tu..pe³ne zaskoczenie. To bardzo emocjonalny utwór, ju¿ na samym pocz±tku porywaj±cy jakby "szarpan±" melodi±, bardzo oddzia³ywuj±cy, sugestywny, epicki, jak barwna opowie¶æ. Zas³ucha³am siê jak zaczarowana, nie mog³am siê oderwaæ, pomimo ¿e sami mo¿ecie sprawdziæ w grafiku wystêpów, o której godzinie zafundowa³am sobie taki survival dla duszy. To by³o co¶ niesamowitego i widzia³am, ¿e publiczno¶æ na widowni wpad³a w podobny trans, aby tu¿ po zakoñczeniu poderwaæ siê w zachwycie, któremu da³a wyraz g³o¶nymi okrzykami. Naprawdê warto by³o przerwaæ swój weekendowy sen, aby doznaæ czego¶ takiego. No i widzê, ¿e Vadym ju¿ podbi³ serca tutejszej publiki, która wita go gor±co i szaleje po wystêpie. Dzisiaj o 20:30 kolej na Kolê. Gra dzisiaj recital ze swoim ¿elaznym repertuarem, czyli Beethovenem op.110, Sonat± nr 7 Prokofiewa i Figaro Fantazj± Liszta-Busoniego. Wszystko znane i os³uchane, wierzê ¿e zachwyci wszystkich swoim kunsztem. I oby tak by³o, bo z rozlicznych recenzji, blogów, które wyrzuca google pod has³em konkursu, wynika ¿e opinie na jego temat nie s± jednoznaczne: od pe³nego, niemal fanatycznego zachwytu do raczej, delikatnie mówi±c, niezbyt pochlebnych opinii (dot.jego dojrza³o¶ci muzycznej i rozumienia tego, co gra). Nie jest ³atwo: wymaga siê od niego coraz wiêcej - to ju¿ nie 17 latek, cudowne dziecko Konkursu Chopinowskiego. Teraz musi udowodniæ swoj± "doros³o¶æ" w graniu ( choæ moim skromnym zdaniem takiej dojrza³o¶ci jak± on ma w tym wieku, niejeden z o wiele starszych konkursantów móg³by mu tylko pozazdro¶ciæ) Zaraz po nim - ekscentryk Alessandro Deljavan w muzyce kameralnej. Te¿ jestem ciekawa jego Kwintetu Dworzaka. Wystêpy Deljavana to ca³y spektakl, wiêc bêdzie na co popatrzeæ, mam nadziejê ¿e te¿ i pos³uchaæ.. Jayson Gillham tez ma ciekawy program recitalu z Rondem Chopina, Debussym i Wariacjami Brahmsa na temat Haendla. I to wszystko w tzw. godzinach akceptowalnych, potem pozostaje tylko archiwum albo nadranne po¶wiêcenia( ale to tylko dla faworytów..;) ) Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Czerwiec 03, 2013, 01:58:57 Gillham w I etapie gral 'Waldsteinowska' Beethovena. Bardzo dobry wykon, zwlaszcza w spektakularnym finale... ;)
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Czerwiec 03, 2013, 02:24:06 Chernov w op. 111 mnie nie poruszyl, choc byly momenty znakomite. Ta nieziemska sonata jest trudna do opisania, trudna dla odbiorcy, nie mowiac o wykonawcy. To nie tylko szczegolna wirtuozeria (specyficzna dla ostatnich lat Beethovena), piekielna polifonia... Arietta + wariacje nadaja jej ogromny ladunek emocjonalny, humanistyczny, wymiar ponaddzwiekowy. Znajdzmy wykonanie the best.
Uwaga. Ch. zaczyna ekscytowac przy Ligettim. Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Czerwiec 07, 2013, 20:30:04 Wystêpy pó³fina³owe zakoñczy³y siê dawno temu, a ja za bardzo by³am zaprz±tniêta swoimi sprawami, ¿eby cokolwiek tu obwie¶ciæ. Zreszt±, kto mniej wiêcej ¶ledzi³, to ju¿ wie kto wszed³ do fina³u i wie równie¿, ¿e np. Nikolay Kh. i Alessandro D. odpadli, tak jak i Chernov, Gillham i inni, którzy raczej powinni byli przej¶æ. Odpadniêciem tych dwóch pierwszych by³am naprawdê zaskoczona, szczególnie po niesamowitym i og³oszonym za najlepszy w konkursie Kwintet Schumanna w wykonaniu Koli czy te¿ po bardzo dobrym recitalu Deljavana, gdzie bardzo mi siê podoba³a jego Apassionata.
Ale có¿, po przeczytaniu poni¿szego artyku³u mamy w³a¶ciwie odpowied¼ dlaczego tak siê dzieje( i ten problem porusza³ wcze¶niej bartus): http://www.star-telegram.com/2013/06/03/4901527/cliburn-jury-ties-to-competitors.html Bardzo liczy³am na to, ¿e pos³ucham 22 Koncertu Mozarta w wykonaniu Nikolaya ( tego samego, który zagra³ w Pradze, a którego nie uda³o mi siê us³yszeæ na ¿ywo), ale muszê niestety obej¶æ siê smakiem.. Konkurs w³a¶ciwie by siê dla mnie skoñczy³, gdyby nie mój drugi faworyt Kholodenko, który szczê¶liwie dosta³ siê do fina³u i na którego III koncert Prokofiewa i 21 Mozarta czekam niecierpliwie. A szóstka finalistów to: Sean Chen, 24, United States Fei-Fei Dong, 22, China Vadym Kholodenko, 26, Ukraine Nikita Mndoyants, 24, Russia Beatrice Rana, 20, Italy Tomoki Sakata, 19, Japan A tu porz±dek koncertów fina³owych: https://www.cliburn.org/cliburn-competition/final-round-schedule/ Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Czerwiec 10, 2013, 20:05:04 VADYM KHOLODENKO WYGRA£ !!! ;D ;D ;D
Bardzo siê cieszê z tego powodu, kibicowa³am mu w³a¶ciwie od kiedy pos³ucha³am jego pierwszego wystêpu na konkursie, oczywi¶cie równolegle dopinguj±c i trzymaj±c kciuki za Kolê..Zna³am go wcze¶niej z youtube i Spotify, ale dopiero teraz mia³am okazjê pos³uchaæ go w bardzo ró¿norodnym repertuarze. Niestety, nie s³ysza³am tak naprawdê jego fina³owych koncertów.. III Prokofiewa tylko z archiwum, ale jako¶ dziwnie cicho zosta³ zarejestrowany i, nie wiedzieæ czemu, co chwila przerywa³ siê: nie by³am w stanie wys³yszeæ wszystkich "smaczków".. Aczkolwiek wykonanie na tyle, na ile zdo³a³am siê ws³uchaæ, by³o naprawdê b³yskotliwe, ¶wie¿e, z biglem. Natomiast nie by³o szans na pos³uchanie 21 koncertu Mozarta - okaza³o siê, ze praktycznie ca³a Europa pozbawiona zosta³a wczoraj internetowej transmisji. Przyczyn nie podano do tej pory, archiwum wczorajszego dnia nie ma, linki nie dzia³aj±, o wynikach dowiedzia³am siê z Twittera. Vadym dosta³ te¿ nagrodê za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej ( kwintet Francka) i za najlepsze wykonanie Birrichino - specjalnie zamówionego na konkurs, obowi±zkowego utworu. Drugie miejsce zajê³a Beatrice Rana, trzecie Sean Chen, nagrodê publiczno¶ci - Beatrice. Nie by³o czwartego, pi±tego i szóstego miejsca - pozostali maj± po prostu tytu³ finalisty. Specjalne nagrody od jury otrzymali: Alessandro Deljavan, Steven Lin i Claire Huangci Tak wiêc mój bilet na koncert fina³owy w Dusznikach przesta³ byæ bezimienny, czekam ju¿ na ten recital, tak jak i na koncert Beatrice która zagra na festiwalu kilka dni przed Vadymem. :) Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Czerwiec 11, 2013, 21:06:42 Jaka¶ dobra dusza umie¶ci³a na YT fina³owy III koncert Prokofiewa w wykonaniu zwyciêzcy - bardzo dobra jako¶æ d¼wiêku, bez porównania z tym, co jest w archiwum. Dopiero teraz w pe³ni "os³ucha³am" ca³o¶æ...No i powiem tylko, ¿e choæ nie jestem zbytni± fank± tego koncertu, to jednak tak ¿ywego, barwnego Prokofiewa jeszcze dot±d nie s³ysza³am..
http://www.youtube.com/watch?v=ggoiljeap74 Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Czerwiec 11, 2013, 22:40:23 ¦wietny jest III koncert fortepianowy Prokofiewa, moja ulubiona czê¶æ pierwsza, obowi±zkowa w okresie ¶wi±tecznym. Ulubione wykonanie (oczywi¶cie) Danii³a :D Polecam.
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Czerwiec 16, 2013, 22:28:59 21-szy koncert Mozarta w wykonaniu zwyciêzcy konkursu ( kadencje jego w³asnego autorstwa):
http://www.youtube.com/watch?v=arMnFNS4Tbc&feature=share Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: kati Marzec 18, 2016, 20:10:30 Straszna tragedia...Brak mi s³ów.
http://www.gramophone.co.uk/classical-music-news/daughters-of-pianist-vadym-kholodenko-found-dead-in-texas-home Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Marzec 19, 2016, 21:19:07 http://usa.se.pl/nowy-jork/newsy/tajemnicza-zbrodnia-w-teksasie-dwie-male-dziewczynki-nie-zyja-ich-mama-dzgnieta-nozem_795024.html
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Maj 26, 2017, 21:10:50 Breaking news: od wczoraj trwa 15. Van Cliburn!
Wszystkie wystêpy s± archiwizowane, konkurs mo¿na te¿ ogl±daæ na ¿ywo: http://www.medici.tv/en/partners/van-cliburn-international-piano-competition/ Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Maj 27, 2017, 16:30:00 Nasza Julia Kociuban: http://cliburn2017.medici.tv/en/performance/-12
A za godzinê z haczkiem "nasz" Kola Chaziajnow wystêpuje :) http://cliburn2017.medici.tv/en/performance/-8 Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: xbw Czerwiec 03, 2017, 23:55:19 Yekwon Sunwoo znakomicie zagra³ teraz Sonatê Prokofiewa, oderwa³am siê od wszystkich wykonywanych czynno¶ci i zastyg³am. A w komentarzach tak¿e pochwa³y, wiêc chyba do zobaczenia. Pos³uchajcie w archiwum koniecznie. Nie za³apa³am siê na s³uchanie TANGA ;)
Tytu³: Odp: Miêdzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna, Fort Worth, Texas, USA Wiadomo¶æ wys³ana przez: Aleksias Czerwiec 27, 2017, 02:35:11 Niestety, zupe³nie by³am w innych wymiarach:) Trzeba bêdzie trochê nadrobiæ. Pierwszy na Van Cliburnie zagra w sierpniu w Dusznikach.
A tu, naturalnie, Rachmaninov :D https://www.youtube.com/watch?v=r1rCdLGRb08 |