Tytu³: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 20:48:39 To pytanie retoryczne. Bo mo¿e, to jasne. Ale kiedy? czy zawsze? w jakich okoliczno¶ciach? Kiedy¶ próbowa³em ods³uchaæ Pasji ma³o znanego kompozytora z okresu baroku. Próba skoñczy³a siê niepowodzeniem. Nie dotrwa³em do koñca. Przypadek sprawi³, ze kilka tygodni pó¼niej tê sam± kompozycjê mia³em mo¿liwo¶æ s³uchaæ, tym razem w mrokach ¶redniowiecznej Katedry. Wra¿enia przesz³y wszelkie moje uprzedzenia i oczekiwania. To by³a wyrafinowana muzyczna uczta i prawdziwe ¶wiêto.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 20:54:47 Od niedawna powracam do sukcesu mojego syna, który trzy lata temu kompozycj± Sub Tuum Praesidium wygra³ wielki konkurs kompozytorski Musica Sacra w Cambridge. Pod linkiem jak ni¿ej jest zarejestrowane jest jego wykonanie w klasztorze na Jasnej Górze.
Jak uwa¿acie, czy takie utwory mog± skutecznie konkurowaæ z muzyk±, z któr± obcujemy na co dzieñ? http://www.youtube.com/watch?v=uIsO0j6XijA Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: bwv211 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:00:10 Jako wielka mi³o¶niczka muzyki Bacha nie mogê odpowiedzieæ nie :) Od jakiego¶ czasu tak¿e czêsto wykonujê tak± muzykê w chórze i choæ akurat nie jestem wierz±ca, zupe³nie mi jej zwi±zek z religi± nie przeszkadza. Nie dlatego nawet, ¿e siê od niego próbujê odcinaæ bo to niemo¿liwe ale staram siê doceniaæ i prze¿ywaæ j± jako sztukê. Doceniaæ jej sposób opisywania tekstów sakralnych, wznios³y charakter, drobne niuanse takie jak np. symboliczne przedstawienie jedno¶ci Ojca i Syna w Wielkiej Mszy h-moll itp (swoj± drog± tylko w muzyce mo¿liwe). Dla mnie to prostu ogromny fragment wielkiej ca³o¶ci jak± jest sztuka muzyczna. I do niej te¿ odnosi siê podzia³ na po prostu muzykê wielk±, dobr±, tak± sobie i nie do zniesienia :) A tam przecie¿ s± takie per³y! A poza tym bez niej nie mo¿na w pe³ni zrozumieæ tak¿e niektórych zjawisk w muzyce ¶wieckiej. Jednym s³owem muzyka ko¶cielna jest jak najbardziej dla melomanów bez wzglêdu na ich pogl±dy. A zreszt± jak mo¿na kochaæ np. Mozarta nie kochaj±c jego Requiem a to przecie¿ te¿ muzyka sakralna.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Niebieskooki Pa¼dziernik 29, 2010, 21:03:32 Oczywi¶cie. Chyba ¿e kto¶ jest megafanatykiem i tylko dlatego, ¿e sakralna, nastawi siê do niej negatywnie. Natomiast nie da siê ukryæ, ¿e wiele utworów poza odpowiednim ko¶cio³em po prostu "nie zabrzmi", nawet przy najlepiej zrobionym nagraniu. I chyba tu - jak wspomnia³ przedmówca - le¿y problem. Je¶li muzyka jest dobra (a w³a¶nie to, a nie przeznaczenie lub pochodzenie powinno byæ czynnikiem klasyfikuj±cym), warto pój¶æ i do ¶wi±tyni, i do cerkwi, i do synagogi. A w muzyce sakralnej mo¿na znale¼æ wiele warto¶ciowych i piêknych utworów.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: ewa578 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:05:46 Czy mo¿e byæ?!!! JEST!!! A Bach, a przywo³ywane ju¿ przeze mnie Requiem Mozarta (to przecie¿ czysta bosko¶æ!)? Oczywi¶cie, przecie¿ wiêkszo¶æ muzyki klasycznej w ogóle, to muzyka sakralna.
Zaraz po koncercie wys³ucham kompozycji Twojego syna. Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: bwv211 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:09:17 Tak sobie my¶lê, ¿e je¶li jest jaka¶ niechêæ do s³uchania jej na co dzieñ to mo¿e barier± jest jej podnios³y charakter. Jako¶ nie ka¿demu ona pasuje do spokojnych wieczorów, spacerów jako sposób na zniesienie konieczno¶ci pracy na komputerze (ja wtedy w³a¶nie najwiêcej s³ucham ;) ). Ja s³uchaj±c Bacha i ¶piewaj±c w chórze przyzwyczai³am siê do tego rodzaju muzyki i mogê jej s³uchaæ nie tylko w ko¶ciele. Choæ prawd± jest, ¿e w ko¶cielnej akustyce zyskuje wiêksz± prawdziwo¶æ. Moim marzeniem jest wybraæ siê kiedy¶ do ko¶cio³a ¶w. Tomasza i tam pos³uchaæ Bacha. On doskonale zna³ siê na akustyce i jestem przekonana, ¿e bra³ na ni± poprawkê komponuj±c. Mo¿e siê kiedy¶ uda...
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:11:43 Moim marzeniem jest wybraæ siê kiedy¶ do ko¶cio³a ¶w. Tomasza i tam pos³uchaæ Bacha. On doskonale zna³ siê na akustyce i jestem przekonana, ¿e bra³ na ni± poprawkê komponuj±c. Mo¿e siê kiedy¶ uda... Wspania³a my¶l! chêtnie kiedy¶ z niej skorzystam. Mo¿e zreszt± wybierzemy siê na tego typu ucztê razem? Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:13:55 Niebieskooki i Ewo, Wasze argumenty s± bardzo przekonuj±ce
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: bwv211 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:27:31 Moim marzeniem jest wybraæ siê kiedy¶ do ko¶cio³a ¶w. Tomasza i tam pos³uchaæ Bacha. On doskonale zna³ siê na akustyce i jestem przekonana, ¿e bra³ na ni± poprawkê komponuj±c. Mo¿e siê kiedy¶ uda... Wspania³a my¶l! chêtnie kiedy¶ z niej skorzystam. Mo¿e zreszt± wybierzemy siê na tego typu ucztê razem? Mo¿e zorganizujemy wspóln± wyprawê zainteresowanych forumowiczów np. na konkurs bachowski w Lipsku... :) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:30:18 brawo!
spróbuj zrobiæ rozeznanie kiedy i jakie s± realne mo¿liwo¶ci na aktywne uczestnictwo Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: bwv211 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:31:52 Je¶li masz na my¶li aktywne w sensie wystêpu w konkursie to siê nie podejmujê, ale je¶li chodzi bierne to jak najchêtniej :) Bêdê sprawdzaæ kiedy nastêpny konkurs albo jaki¶ ciekawy koncert w Lipsku i na pewno dam znaæ.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 21:38:22 No wiesz, ja dysponujê z pewno¶ci± fascynuj±cym tenorem, ale tylko przy goleniu i gdy w promieniu kilometra nie ma domowników. Z moich konkursowych aspiracji zatem chyba nici. Ale aktywnie uczestniczyæ na widowni, a nie przed ledwie komputerem - to ju¿ przecie¿ co¶, co mo¿e byæ warte szel±ga
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Monika_Aleksandra Pa¼dziernik 29, 2010, 21:44:37 Muzyka sakralna- wspania³a. Nie ma w±tpliwo¶ci co do jej piêkna. Ko¶cio³y, katedry nadaj± jej jeszcze g³êbszy i "piêtnuj±cy" charakter. I ja z chêci± do³±czê siê do grona wielbicieli tej muzyki.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: ewa578 Pa¼dziernik 29, 2010, 22:23:44 Parê lat temu mia³am przyjemno¶æ wys³uchaæ w ko¶ciele (jestem ateistk±) mojego ukochanego Requiem. Nie wa¿ne, kto wykonuje arcydzie³o, ale ¿adne nagranie nie daje tego wra¿enia, co s³uchanie go na ¿ywo i w miejscu do tego przeznaczonym. Wspania³e prze¿ycie!
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 29, 2010, 23:20:12 Parê lat temu mia³am przyjemno¶æ wys³uchaæ w ko¶ciele (jestem ateistk±) mojego ukochanego Requiem. Nie wa¿ne, kto wykonuje arcydzie³o, ale ¿adne nagranie nie daje tego wra¿enia, co s³uchanie go na ¿ywo i w miejscu do tego przeznaczonym. Wspania³e prze¿ycie! Oprócz mistycznego piêkna niezwyk³e w tym dziele jest to, ¿e nie wiemy dok³adnie, w którym momencie i miejscu partytury Mozart postawi³ ostatnie znaczki. Byæ mo¿e by³ to 8 takt partii wokalnych w Lacrimosie, ale s± rózne opinie. Poza tym cudem jest, ze Süssmayr wieñcz±c dzie³o w³asn± ju¿ orkiestracj± nie zbruka³ majestatu i genialnie doprowadzi³ dzie³o do wielkiego koñcaTytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: ewa578 Pa¼dziernik 29, 2010, 23:47:34 Masz racjê, moim zdaniem Lacrimosa jest najpiêkniejsz± czê¶ci± i tak przejmuj±c±, ¿e nie wyobra¿am sobie by móg³ j± stworzyæ kto¶ inny!
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Bodek1 Pa¼dziernik 29, 2010, 23:56:15 Ja zafascynowa³em siê Requiem po obejrzeniu filmu "Mozart" (tak jak Salieri), ale do s³uchania potrzebny jest odpowiedni nastrój - mo¿e w poniedzia³ek bêdzie w³a¶ciwy. Oczywiste te¿, ¿e muzykê organow± najlepiej pos³uchaæ w ko¶ciele na ¿ywo. Mam p³ytê nagran± w katedrze Oliwskiej. To jest prawdziwe arcydzie³o...Bêd±c w Wenecji trafi³em przypadkowo na dni muzyki organowej - recital by³ fantastyczny - tylko zdziwi³em siê, ¿e....by³em chyba jedynym s³uchaczem. We W³oszech poza oper± prawdopodobnie ciê¿ko o frekwencjê na koncertach. Pozdrawiam
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: kozio³ Pa¼dziernik 30, 2010, 18:25:15 Parê lat temu mia³am przyjemno¶æ wys³uchaæ w ko¶ciele (jestem ateistk±) mojego ukochanego Requiem. Nie wa¿ne, kto wykonuje arcydzie³o, ale ¿adne nagranie nie daje tego wra¿enia, co s³uchanie go na ¿ywo i w miejscu do tego przeznaczonym. Wspania³e prze¿ycie! Oprócz mistycznego piêkna niezwyk³e w tym dziele jest to, ¿e nie wiemy dok³adnie, w którym momencie i miejscu partytury Mozart postawi³ ostatnie znaczki. Byæ mo¿e by³ to 8 takt partii wokalnych w Lacrimosie, ale s± rózne opinie. Poza tym cudem jest, ze Süssmayr wieñcz±c dzie³o w³asn± ju¿ orkiestracj± nie zbruka³ majestatu i genialnie doprowadzi³ dzie³o do wielkiego koñcaI pomy¶leæ, ¿e "wielki" Mozart nigdy tego dzie³a nie us³ysza³ (podobnie zreszt± jak i opery "Czarodziejski flet"..) za to z pewno¶ci± wszystko doskonale s³ysza³ w g³owie..Ale z tego co mówi Janusz wynika³oby, ¿e Mozart by³ autorem zaledwie niespe³na po³owy dzie³a. Mo¿e zatem autorstwo powinno siê przypisywaæ nie jednemu, a raczej dwóm artystom - w tym konkretnym przypadku Jego najbli¿szemu "uczniowi"..Nie umniejsza to jednak "geniuszu" Wolfganga, bowiem sam ju¿ tylko fakt skomponowania ponad 300 pozycji(w tym 30 symfonii) do zaledwie 22 roku ¿ycia - jest wystarczaj±cym potwierdzeniem tego, i¿ by³ to cz³owiek "genialny"..Co do samego Requiem, najwiêksze wra¿enie robi na mnie "Dies illa" ( du¿y wk³ad mia³ tu chyba te¿ Jego uczeñ) W koñcu nie wszystko wszystkim musi siê podobaæ. Je¶li chodzi o sam± postaæ Mozarta - jako kompozytora, najbardziej chyba ceniê u Niego pogodzenie patetyczno¶ci z humorem :), za¶ z kompozycji do których stale powracam to - Symfonia "Jowiszowa" (szczegó³. Allegro vivace) oraz Symfonia g-moll (40), zw³aszcza "menuet et trio" (ze wzglêdu na nak³adaj±ce siê na siebie g³osy).. ;) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: anelik Pa¼dziernik 31, 2010, 11:19:41 Muzyka sakralna jest atrakcyjna tak¿e dla wspó³czesnych. Najpiêkniej brzmi w ko¶cio³ach. Mo¿e dlatego, ¿e panuje w nich szczególna akustyka ale mo¿e tak¿e dlatego, ¿e atmosfera wielu ko¶cio³ów, zw³aszcza tych starych sprzyja obcowaniu z Bogiem - tak¿e przez muzykê. Ludzie przez wieki poszukiwali dowodów na istnienie Boga, dla mnie jednym z nich s± talenty tych, którzy szelest wiatru, szum strumieni, ryk nawa³nicy, ³ami±ce siê w kroplach deszczu ¶wiat³o potrafili zamkn±æ w formê muzyczn±. Czasem udawa³o siê im "podej¶æ" jeszcze bli¿ej i - jak na freskach Sykstyny - dotkn±æ palca Stwórcy. I wtedy powstaj± dzie³a, które siêgaj± Absolutu. Czê¶æ z nich to w³a¶nie muzyka sakralna. Jest taka "Przypowie¶æ" Baczyñskiego, która zaczyna siê s³owami: "Pan Bóg u¶miechn±³ siê i wtedy powsta³a ziemia". My¶lê, ¿e kiedy Pan Bóg u¶miechn±³ siê po raz drugi powsta³a muzyka.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: skrzypczatka Pa¼dziernik 31, 2010, 20:50:27 "Pan Bóg u¶miechn±³ siê i wtedy powsta³a ziemia". My¶lê, ¿e kiedy Pan Bóg u¶miechn±³ siê po raz drugi powsta³a muzyka. :)Panie Januszu- to przepiêkne! Straszliwie mnie wzrusza taka muzyka. My¶lê, ¿e pani profesor Justyna G by³aby niezwykle dumna z Micha³a! :) Je¶li chodzi o muzykê sakraln±, to ja jestem jak najbardziej na tak. Zestawienie chór+akustyka ko¶cielna to jedno z najpiekniejszych doznan sluchowych jakie jest nam dane! Ostatnio s³ucham sporo muzyki dawnej, wiêc nie bêde powtarzaæ zachwytów nad Requiem Mozarta i Bachem, ale dodam co¶ nowego. Chora³ gregoriañski. To jest co¶ piêknego. Ciê¿ko jest pisaæ o stanie jaki towarzyszy s³uchaniu chora³u. £apiê siê czêsto na tym, ¿e zamieram, wstrzymuje oddech, patrze w jeden punkt. Ta muzyka powoduje dziwn± zadumê, wydaje mi siê, ¿e kiedy jej s³ucham wy³±czam my¶lenie. Jest tylko muzyka. http://www.youtube.com/watch?v=uSKzSFIOFCE http://www.youtube.com/watch?v=4vADjiznPm0&feature=related Jeszcze ciekawiej dzieje siê w renesansie. http://www.youtube.com/watch?v=7S395O1YJD0&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=7Pp0XUU6Rmk&feature=related Czy mo¿e byæ atrakcyjna? JEST atrakcyjna! To oderwanie od codziennego ¿ycia, jakbym na chwilê przenosi³a siê w jakie¶ inne, lepsze miejsce. Gdzie najlepiej? Oczywi¶cie, ¿e w ¶wi±tyni. Choæ sama okre¶lam siê mianem agnostyka, to w ko¶ciele chyba ka¿dy: wierz±cy czy ateista, odczuwa pewien szacunek i wznios³o¶æ, i dlatego te¿ ¶miem twierdziæ, ¿e ta muzyka jest pisana do wykonywania w ¶wi±tyni i tam w³a¶nie powinna byæ ¶piewana. I muszê powiedzieæ, ¿e dla muzycznego ignoranta wra¿enia jakie mo¿e wynie¶æ po godzince siedzenia w ko¶ciele mog± byæ nieporównywalnie wiêksze ni¿ po choæby godzince s³uchania Chopina. Bo choæ w obu przypadkach bêdzie to 'w kó³ko to samo' to ta muzyka ... zapiera dech w piersiach, sprzyja kontemplacji. Przypadkowy s³uchacz mo¿e poczuæ siê jakby uczestniczy³ w czym¶ wielkim, mo¿e byc to dla niego rodzaj khatarsis. Nie wiem zupe³nie jak to opisaæ, to co¶ niezwyk³ego! Je¶li chodzi o muzykê sakraln± naszych czasów, to polecam requiem Szymona Kurana. I tu d³u¿sza historia. Dzieckiem bêd±c (mniejszym sporo ni¿ teraz) trafi³am do orkiestry drugiego stopnia. I mia³am niezwyk³e szczê¶æie , ¿e akurat w tamtym roku projekt który robili¶my to w³a¶nie to requiem. Szymon by³ przyjacielem naszego dyrygenta. Wyjecha³ i ¿y³ na Islandii gdzie z reszt± by³ bardzo cenionym kompozytorem. W 2006 r. w Warszawie mia³a miejsce od dawna planowana polska prapremiera requiem. Szymon Kuran mia³ zagraæ z nami partiê solow± skrzypiec. Nie uda³o siê, pope³ni³ samobójstwo. Wyobra¼cie sobie teraz m³odzie¿ow± orkiestrê skupion± jak nigdy w ¿yciu (i naprawdê grali¶my to dobrze. byæ mo¿e w³a¶nie dlatego, ¿e czuli¶my, ¿e uczestniczymy w czym¶ wyj±tkowym). 3 chóry: ¿eñski, mêski i ch³opiêcy. Ko¶ció³ na placu Grzybowskim. Grudzieñ, ciemno, zimno. To by³o jedno z bardziej niesamowitych wydarzeñ w moim ¿yciu. Na koniec ludzie klaskali, ale ich twarze by³y nieobecne. Tak samo jak twarze wykonawców. Co¶ niebywa³ego Jestem bardzo zdziwiona, bo my¶la³am, ze nie znajdê w internecie nagrañ , ale kto¶ wrzuci³. I to nie nasza wersja (to by³o nagrywane) , ale islandzki orygina³. Skrzypce - sam Szymon Kuran. Niestety efekt nieporównywalnie mniejszy ni¿ na ¿ywo :( Wiêc nie wiem czy poczujecie to co wtedy poczu³o kilkaset osób, ale mam nadziejê http://www.youtube.com/watch?v=yGDncZDGyQ0 Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Pa¼dziernik 31, 2010, 20:57:29 :) Z tego co mi wiadomo, chyba jest. Zreszt± i ze wzajemno¶ci±. Do dzis Micha³ uznaje j± za swojego najwiêkszego pedagoga i przyjaciela.Panie Januszu- to przepiêkne! Straszliwie mnie wzrusza taka muzyka. My¶lê, ¿e pani profesor Justyna G by³aby niezwykle dumna z Micha³a! :) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: skrzypczatka Pa¼dziernik 31, 2010, 21:07:25 Mój b³±d - oczywi¶cie, ¿e jest!
+ pisze o chorale, wklejam organum... przymknijcie oko ;) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: ewa578 Pa¼dziernik 31, 2010, 22:51:08 Masz racjê, chora³y gregoriañskie s± niesamowite, nawet dla takich dyletantów jak ja!
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Ola83 Listopad 01, 2010, 00:16:23 Podoba mi siê chora³ gregoriañski, ale ostatnio za najbardziej niesamowit± muzykê uwa¿am ¶piewy bizantyjskie (i uwielbiam grekê).
Trzy ma³e próbki (i bardzo ró¿ne w wyrazie): http://www.youtube.com/watch?v=uH1xhE2ovPY http://www.youtube.com/watch?v=2bvAWO8d_n4&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=Quj_ChDa1ZY&feature=related Tak¿e zrobiê konkurencjê "³acinnikom" :). Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Monika_Aleksandra Listopad 01, 2010, 20:09:15 Ewa b³agam Ciê, nie nazywaj siê dyletantem. Stanowczo sie temu sprzeciwiam. A chóry gregoriañskie, mam p³ytê, szalenie wycisza i oczyszcza.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Niebieskooki Listopad 01, 2010, 22:23:14 Piêkna jest muzyka organowa. A jeszcze je¶li jest grana na odpowiednim instrumencie... Tego lata dane by³o mi s³yszeæ prezentacjê mo¿liwo¶ci organów w Katedrze Oliwskiej. "Te Deum" Charpentiera zagrane pleno po prostu wcisnê³o mnie w ³awkê - nie tylko potêg± brzmienia, ale te¿ piêknem.
Je¶li ju¿ mówimy o ¶piewach. Oczywi¶cie lubiê chora³y gregoriañskie, ale te¿ chóry cerkiewne. Jeden z moich ulubionych to gruziñski chór "Batumi". ¯adnych partytur, ¿adnych kartek - po prostu staj±, ¶piewak z prawej kiwa nieznacznie g³ow± - i ¶piewaj± na kilka g³osów. Bez dyrygenta, bez niczego. Naprawdê s± niesamowici. Swoj± drog±, to taki ciekawy przyk³ad ³agodzenia obyczajów: katolik w ko¶ciele ewangelickim s³ucha prawos³awnych chórów... Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: kozio³ Listopad 01, 2010, 23:47:37 :) Wyobra¼cie sobie teraz m³odzie¿ow± orkiestrê skupion± jak nigdy w ¿yciu (i naprawdê grali¶my to dobrze. byæ mo¿e w³a¶nie dlatego, ¿e czuli¶my, ¿e uczestniczymy w czym¶ wyj±tkowym). 3 chóry: ¿eñski, mêski i ch³opiêcy. Ko¶ció³ na placu Grzybowskim. Grudzieñ, ciemno, zimno. To by³o jedno z bardziej niesamowitych wydarzeñ w moim ¿yciu. Na koniec ludzie klaskali, ale ich twarze by³y nieobecne. Tak samo jak twarze wykonawców. Co¶ niebywa³ego Jestem bardzo zdziwiona, bo my¶la³am, ze nie znajdê w internecie nagrañ , ale kto¶ wrzuci³. I to nie nasza wersja (to by³o nagrywane) , ale islandzki orygina³. Skrzypce - sam Szymon Kuran. Niestety efekt nieporównywalnie mniejszy ni¿ na ¿ywo :( Wiêc nie wiem czy poczujecie to co wtedy poczu³o kilkaset osób, ale mam nadziejê http://www.youtube.com/watch?v=yGDncZDGyQ0 Co tu du¿o mówiæ Martuniu...krótko, zwiêzle, lakonicznie - po prostu WSPANIA£E :) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: skrzypczatka Listopad 02, 2010, 17:51:30 A mo¿e Pawe³ £ukaszewski? W³±czam nasze kochane TVP kultura a tam "Piêæ ¿a³obnych pie¶ni" w³a¶nie tego pana. Wygooglowa³am i oto co znalaz³am
http://www.youtube.com/watch?v=GSIXdWR0F3c Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: bartus Listopad 04, 2010, 19:57:39 Do janusza 1228:
Przesluchalem "Sub Tuum Praesidium" Micha³a £ukasza Ni¿yñskiego. No coz, za pierwszym razem muzyka po mnie jakby splynela. Drugie przesluchanie kazalo mi posluchac jeszcze raz. Za trzecim razem nastepuje autentyczne wsluchanie sie w material. Teraz slucham czwarty raz i twierdze, ze muzyka ta jest wzruszajaca ze swietnie rozplanowanymi punktami kulminacyjnymi. Pomimo dosyc slabego dzwieku (nagranie), mozna odczuc oddech prawdziwego mistrza. Pozdrowienia dla syna!! Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Listopad 04, 2010, 23:43:00 Bartusie, dziêkujê Ci szczerze i serdecznie za ¿yczliw± krytykê w imieniu mojego pana artysty. Masz racjê, d¼wiêk jest pod³y jako¶ciowo, a od 7 minuty w³a¶ciwie fatalny (mimo, ze od tej chwili ¿ywcem nagrywany z radia). Mogê Ci ê tylko zapewniæ, ze w samej Bazylice muzyka wybrzmiewa³a w najdrobniejszych rejestrach czysto i dostojnie. O innych moich doznaniach nie piszê, bo by³yby z oczywistych wzglêdów za bardzo osobiste.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Melisa Marzec 06, 2011, 22:07:48 W³asnie wys³ucha³am pierwszy raz z wielkim zainteresowaniem kompozycji Sub tuum praesidium. Bardzo, bardzo mi siê podoba³o. Poch³onê³a mnie ta muzyka od pierwszej chwili. Nie wiem dlaczego, ale pod zamknietymi powiekami mia³am obraz ciemnego wnêtrza ko¶cio³a ( prawos³awnego) i woskowych kapi±cych ¶wiec. Jak widaæ muzyka sakralna jest atrakcyjna nie tylko dla melomanów, ale te¿ dla m³odych, zdolnych kompozytorów. Bêdê wraca³a do tego utworu. Gratulujê.
Dietrich Buxtehude( jedna z moich ostatnich fascynacji ) ma na swoim koncie mnóstwo utworów o tematyce sakralnej . W Lubece , gdzie by³ organist± przy ko¶ciele NMP prowadzi³ koncerty muzyki religijnej. Jego gry s³uchali m.in. Haendel i J.S Bach. Lubiê jego utwory na organy, ale teraz proponujê co¶ innego ,kantaty . http://www.youtube.com/watch?v=Um7jMJOHLFM&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=qDtlkj7YWMo Czy¿ nie piêkne? Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Marzec 06, 2011, 22:36:57 Meliso, wielkie dziêkujê Ci w imieniu mojego Micha³a za ciep³e s³owa na temat jego kompozycji. Mi od pocz±tku bardzo sie podoba³a, ale mia³em ¶wiadomo¶æ, ¿e nie mogê byæ w jej ocenie obiektywny. Dlatego ka¿da opinia innego melomana (taka, jak Twoja) jest dla mnie cenna, bo potwierdza, ze utwór broni siê sam.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Wrzesieñ 14, 2011, 12:21:46 Czczenie Boga ¶piewem - w tym nagraniu jest pod wzglêdem artyzmu niesamowite!! Nigdy w ¿yciu nie s³ysza³em tak perfekcyjnie emitowanego g³osu w sekcji chóralnych basów. (Szczególnie od 1:20 do koñca)
http://youtu.be/qBOMVLd7wYg Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: chingate Listopad 02, 2011, 22:41:51 Ja przez ca³y okres Wszystkich ¦wiêtych wa³kowa³em Stabat Mater Vivaldiego, choæ to mo¿e utwór pasyjny, ale kojarzy mi siê równie¿ z zaduszkami. Ostatni fragment:
http://www.youtube.com/watch?v=8gs9uTbMy_I Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: mirra_c Styczeñ 07, 2012, 21:17:28 S±dzê, ¿e to kwestia wychowania i kszta³towania wra¿liwo¶ci. I, niestety (w Polsce), generalnego poziomu muzyki sakralnej. Zawsze, kiedy mam mo¿liwo¶æ wys³uchania w Niemczech muzyki sakralnej w najw³a¶ciwszym jej momencie, czyli podczas Liturgii, zadziwia mnie spontaniczna reakcja ludzi w ko¶ciele na umiejêtn± improwizacjê lub wykonawstwo organisty.
Za arcydzie³o muzyki sakralnej uwa¿am NIESZPORY MARYJNE Monteverdiego! Polecam z ca³ego serca! Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Styczeñ 07, 2012, 22:52:25 Mirro, masz absolutna racje - nie tylko w kwestii arcydziela Monteverdiego. ;) Mnie rowniez dane bylo poznac ta spontaniczna reakcje Niemcow we wspomnianych okolicznosciach. A kunszt i wirtuozeria organistow zza Odry naprawde robia wrazenie.
Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Janusz1228 Styczeñ 07, 2012, 22:57:58 absolutnie sie zgadam - to kwestia wychowania i kszta³towania wra¿liwo¶ci. I kultywowania najlepszych tradycji.
W Niemczech do dzis jest niema³o rodzin, ktore po niedzielnym obiedzie zasiadaj± do instrumentów i rodzinnie muzykuj±... Witaj Mirro, Mi³o, ¿e na Forum przyby³a nam kolejna kole¿anka, której koloryt wra¿liwo¶ci doda z pewno¶ci± barw do palety naszych muzycznych upodobañ :) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: chingate Listopad 02, 2012, 22:05:40 Wczorajszy dzieñ Wszystkich ¦wiêtych zepsu³a na Forum moja niewyparzona gêba. Dzi¶ s± Zaduszki, dzieñ w którym palimy ¶wieczki zmar³ym, wspominamy ich ¿ywych, ale i my¶limy o ¶mierci. W ramach "pój¶cia do Canossy" i poprawienia atmosfery na Forum chcia³bym podzieliæ siê z Wami utworem, który s³ucham co roku w ten dzieñ- Stabat Mater Vivaldiego. Koñcowe, wstrz±saj±ce "Amen" us³ysza³em po raz pierwszy w piêknym, poetyckim filmie "Siekierezada". Nie wiedzia³em, co to za utwór, wiêc w koñcowych napisach wyszuka³em, ¿e to Stabat Mater Vivaldiego.
"Amen" z "Siekierezady"- podobno wykonuje go Hanna Banaszak i trzeba przyznaæ, ¿e jak na popow± piosenkarkê wychodzi jej zupe³nie fantastycznie: http://www.youtube.com/watch?v=cxL_NYLlujE&feature=related Tutaj wykonanie mêskie Andreasa Scholla (wraz z poprzedzaj±c± "Amen" czê¶ci± 8 "Fac ut ardeat": http://www.youtube.com/watch?v=dn0w0ox72h8&feature=relmfu Oto nietypowa interpretacja- w nadzwyczaj wolnym tempie. Nie wiem, czy jaki¶ wp³yw na to mia³ fakt, i¿ Jakób Burzyñski jest zwolennikiem HIPu (historically informed performance- czyli autentyzm), a wiêc rekonstrukcji dawnych praktyk wykonawczych (ni¿sze o kilkadziesi±t herzów strojenie instrumentów, przepunktowanie rytmu etc): http://www.youtube.com/watch?v=KHpD4Ri9GWY Tu za¶ mamy wykonanie wrêcz naprzeciwpo³o¿ne- ¿ywio³owe, szybkie, niemal weso³e To, ¿e artysta jest Arabem, wiele w tym temacie wyja¶nia :) Matteo El Khodr z Libanu: http://www.youtube.com/watch?v=TAo4bo_cj58 Moje ulubione wykonanie Liny Mkrtchyan: http://www.youtube.com/watch?v=8gs9uTbMy_I Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Listopad 03, 2012, 00:35:07 Cieszê siê, S³awku, ¿e zaprezentowa³e¶ Stabat Vivaldiego, na które pocz±tkowo "odpowiedzieæ" chcia³em s³ynnym arcydzie³em Pergolesiego, które jednak - jak s±dzê - jest wiêkszo¶ci znane. Proponujê zatem dzie³o XIX-wieczne (z l. 60, kilkakrotnie modyfikowane), wydawa³oby siê zatem - muzykê zupe³nie innej epoki i estetyki, czy jednak naprawdê... II Msza e-moll Antona Brucknera, jednego z czo³owych symfoników w historii.
Kompozycje sakralne Brucknera (znane Te Deum, Requiem w tonacji mszy Mozarta, Missa solemnis, msze, psalmy, motety itd.) s± wyrazem g³êbokiej religijno¶ci ich autora - katolika, który wychowa³ siê na pobo¿nej (wówczas), austriackiej prowincji (urodzi³ siê w miasteczku Ansfelden ko³o Linzu). Moim zdaniem, brucknerowskie Credo wybrzmiewa w prezentowanej mszy z wiêksz± jeszcze si³± ni¿ w jego potê¿nych kompozycjach (typu Te Deum). Msza e-moll wydaje siê byæ dzie³em osobistym, gorliw± modlitw±-rozmow± twórcy ze Stwórc±. Pozwalam sobie na Brucknera po arcydziele Vivaldiego, gdy¿ uwa¿am, ¿e skupia w swym utworze poprzednie epoki - nawi±zuje do tradycji psalmu gregoriañskiego (¶piew a capella), polifonii czasu Palestriny oraz - co zrozumia³e - twórczo¶ci Bacha (chromatyka), Mozarta i jemu "wspó³czesnych" - romantyków (na czele chyba z Schubertem). Zwróæcie uwagê na strukturê brzmieniow± - Bruckner dysponuje 8-g³osowym aparatem wokalnym i rozbudowan± orkiestr± dêt±, brakuje zatem smyczków. W ten sposób kreuje niepowtarzaln±, mistyczn± aurê. Ciarki przechodz±. Philippe Herreweghe - Kyrie i Agnus Dei. http://www.youtube.com/watch?v=bqrQLRmLmw8 Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Aleksias Listopad 03, 2012, 02:31:58 Niezwyk³e, ogromna intensywno¶æ emocji. Tak jak napisa³e¶ - esencja uniwersalnej mistyki. To musi wywo³aæ dreszcze.
Dziêki, Amade. Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: chingate Listopad 03, 2012, 12:15:24 Cieszê siê, S³awku, ¿e zaprezentowa³e¶ Stabat Vivaldiego, na które pocz±tkowo "odpowiedzieæ" chcia³em s³ynnym arcydzie³em Pergolesiego, które jednak - jak s±dzê - jest wiêkszo¶ci znane. Proponujê zatem dzie³o XIX-wieczne (z l. 60, kilkakrotnie modyfikowane), wydawa³oby siê zatem - muzykê zupe³nie innej epoki i estetyki, czy jednak naprawdê... II Msza e-moll Antona Brucknera, jednego z czo³owych symfoników w historii. To rzeczywi¶cie niezwyk³y utwór, natchniony aur± niebiañsko¶ci, a w ka¿dym razie czym¶ "nieziemskim". Przyznam, ¿e z muzyki sakralnej Brucknera zna³em do tej pory jedynie s³ynne "Requiem", ale w nim nie ma a¿ tylu nawi±zañ do muzyki dawnej. Ta msza bardzo piêknie i nienachalnie wykorzystuje tysi±cletni± tradycjê muzyki chrze¶cijañskiej. Od razu przyszed³ mi na my¶l starszy od Brucknera o kilkaset lat Johannes Ockeghem (urodzi³ siê mniej wiêcej w czasach bitwy pod Grunwaldem) i jego "Missa prolationum". Jest to utwór w sensie technicznym bardzo skomplikowany- je¶li zaczniemy ws³uchiwaæ siê w poszczególne g³osy, warstwy i kanony, to mo¿e zakrêciæ siê w g³owie, ale je¶li zwyczajnie poddamy siê falom tej piêknej muzyki, zadziwi nas jej prostota jako doskona³ej ca³o¶ci, tak jakby jaka¶ nieziemska si³a panowa³a nad wszystkimi g³osami i tworzy³a z nich niepojêty cud. Kompozycje sakralne Brucknera (znane Te Deum, Requiem w tonacji mszy Mozarta, Missa solemnis, msze, psalmy, motety itd.) s± wyrazem g³êbokiej religijno¶ci ich autora - katolika, który wychowa³ siê na pobo¿nej (wówczas), austriackiej prowincji (urodzi³ siê w miasteczku Ansfelden ko³o Linzu). Moim zdaniem, brucknerowskie Credo wybrzmiewa w prezentowanej mszy z wiêksz± jeszcze si³± ni¿ w jego potê¿nych kompozycjach (typu Te Deum). Msza e-moll wydaje siê byæ dzie³em osobistym, gorliw± modlitw±-rozmow± twórcy ze Stwórc±. Pozwalam sobie na Brucknera po arcydziele Vivaldiego, gdy¿ uwa¿am, ¿e skupia w swym utworze poprzednie epoki - nawi±zuje do tradycji psalmu gregoriañskiego (¶piew a capella), polifonii czasu Palestriny oraz - co zrozumia³e - twórczo¶ci Bacha (chromatyka), Mozarta i jemu "wspó³czesnych" - romantyków (na czele chyba z Schubertem). Zwróæcie uwagê na strukturê brzmieniow± - Bruckner dysponuje 8-g³osowym aparatem wokalnym i rozbudowan± orkiestr± dêt±, brakuje zatem smyczków. W ten sposób kreuje niepowtarzaln±, mistyczn± aurê. Ciarki przechodz±. Philippe Herreweghe - Kyrie i Agnus Dei. http://www.youtube.com/watch?v=bqrQLRmLmw8 http://www.youtube.com/watch?v=-NYETxriizg&feature=related Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Lawendynka Listopad 03, 2012, 17:39:44 Zwyczajnie siê podda³am... Przecudnej urody utwór!
Ludzki g³os to jednak doskona³y instrument :) Ogromnie podoba mi siê, jak te g³osy ze sob± wspó³graj±, jak siê dope³niaj±, jak jeden drugiemu nadaje g³êbi. Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Lawendynka Listopad 03, 2012, 20:28:35 Poczyta³am sobie Wasze wypowiedzi zwi±zane z muzyk± sakraln±, potwierdzaj± one to, co od dawna czujê - ¿ywa muzyka zawsze wywo³uje we mnie dreszcz emocji :)
Pamiêtam dawno temu dyrygent naszego szkolnego chóru zabra³ nas na wycieczkê do Poznania i tam weszli¶my do jednego z ko¶cio³ów, poprosili¶my pana ko¶cielnego o pozwolenie i za¶piewali¶my... Wydawa³o siê nam, ¿e nasz ¶piew unosi dach ¶wi±tyni, to nas te¿ jakby wznosi³o i powodowa³o, ¿e chcieli¶my ¶piewaæ najpiêkniej, jak siê da... W ko¶ciele by³o kilka osób... Dostali¶my brawa! A przecie¿ to by³ tylko zwyk³y szkolny chór :) Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: Mozart Listopad 04, 2012, 18:53:56 Wydaje mi siê, S³awku, ¿e nie znam dzie³a Ockeghema, zatem dziêki za rekomendacjê. Muzyka sakralna Brucknera równie¿ warta polecenia - je¶li komu¶ brakowa³o "czego¶" w orkiestrze w II Mszy, oto (w ca³o¶ci) III Msza f-moll, tak¿e w koñca l. 60 XIX (z poprawkami wniesionymi przez kompozytora pod koniec ¿ycia).
http://www.youtube.com/watch?v=ucN16Q8SCSM&feature=related Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: chingate Listopad 04, 2012, 22:52:44 Wydaje mi siê, S³awku, ¿e nie znam dzie³a Ockeghema, zatem dziêki za rekomendacjê. Muzyka sakralna Brucknera równie¿ warta polecenia - je¶li komu¶ brakowa³o "czego¶" w orkiestrze w II Mszy, oto (w ca³o¶ci) III Msza f-moll, tak¿e w koñca l. 60 XIX (z poprawkami wniesionymi przez kompozytora pod koniec ¿ycia). Fantastyczna ta msza, choæ brzmi jak która¶ z oper Wagnera :) Piêknie usi³uj± skrzypce rywalizowaæ z chórem w pierwszych minutach, potem kapitalny dialog solistów z chórem. To najbardziej romantyczna msza, jak± s³ysza³em :)http://www.youtube.com/watch?v=ucN16Q8SCSM&feature=related Tytu³: Odp: Muzyka sakralna - czy mo¿e byæ atrakcyjna dla wspó³czesnego melomana? Wiadomo¶æ wys³ana przez: chingate Listopad 04, 2012, 22:53:45 P.S. A co tam u licha robi ta japoñska lolitka??
|