Temat Kar³owicza zaistnia³ na pocz±tku w±tku i zgas³, ale tak byæ nie mo¿e.
W³a¶nie odkry³am przepiêkn± ale smutn± (eufemizm, to mega dó³ do sze¶cianu) pie¶ñ do s³ów Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
http://www.youtube.com/watch?v=mblPHPSQACEMieczys³aw Kar³owicz, przypomnê, zgin±³ w wieku 32 lat pod lawin± w Tatrach.
"Z Tatrami ³±czy³a go od lat szczególna wiê¼ duchowa. Dzia³a³ w Towarzystwie Tatrzañskim, publikowa³ artyku³y z wêdrówek górskich, pasjonowa³ siê wspinaczk±, jazd± na nartach, fotografik±; sta³ siê jednym z pionierów polskiego taternictwa."
"Tatry poznawa³ Kar³owicz od 1889, lecz systematyczn± dzia³alno¶æ górsk± rozpocz±³ od 1902. W 1907 osiad³ na sta³e w Zakopanem. Dzia³a³ w Towarzystwie Tatrzañskim. By³ znakomitym taternikiem. Pocz±tkowo wspina³ siê ze znanym góralskim przewodnikiem, Klimkiem Bachled± (1906), pó¼niej czêsto samotnie. Wszed³ na wiele szczytów, jego najwa¿niejsze osi±gniêcia to: I wej¶cie na Wielk± Ko³ow± Turniê (grani± od Modrej Turni, 1907, samotnie), I wej¶cie na Ciê¿k± Turniê grani± pó³nocno-wschodni± z Dolinki Spadowej (1908), I zimowe wej¶cie na Ko¶cielec (1908), I zimowe wej¶cie na Wo³oszyn oraz ¯ó³t± Turniê z prze³êczy Krzy¿ne, wej¶cie na Ostry Szczyt po³udniow± ¶cian±, drog± Häberleina (1908)."
"Pasjonowa³ siê fotografik±, jego fotografie tatrzañskie o wysokim poziomie artystycznym zosta³y zebrane w albumie pt. Kar³owicz w Tatrach. Zajmowa³ siê te¿ publicystyk±, w której popularyzowa³ Tatry i Podhale oraz piêtnowa³ niew³a¶ciwe postawy ówczesnych turystów. Wraz z Mariuszem Zaruskim stworzy³ podwaliny Tatrzañskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego."
"8 lutego 1909 Mieczys³aw Kar³owicz zgin±³ w Tatrach przysypany lawin± na wschodnich zboczach Ma³ego Ko¶cielca, w trakcie wycieczki narciarsko-fotograficznej. W miejscu tym stoi obecnie kamieñ – pomnik zwany Kamieniem Kar³owicza z napisem: Non omnis moriar (nie wszystek umrê). Umieszczona na nim swastyka to popularny na Podhalu krzy¿yk niespodziany.
Mimo zwi±zków kompozytora z górami w ¿adnym jego utworze muzycznym nie znalaz³o siê bezpo¶rednie odbicie Tatr, ich przyrody, góralskiego folkloru czy te¿ wspomnieñ artysty z tatrzañskich wypraw."
"Do tragicznej ¶mierci kompozytora nawi±za³ Wojciech Kilar w poemacie symfonicznym Ko¶cielec 1909."