Strona g³ówna
Pomoc
Szukaj
Zaloguj siê
Rejestracja
Witamy,
Go¶æ
.
Zaloguj siê
lub
zarejestruj
.
1 Godzina
1 Dzieñ
1 Tydzieñ
1 Miesi±c
Zawsze
Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci
: Forum mi³o¶ników muzyki Fryderyka Chopina
Kurier Szafarski
>
Dzia³y forum
>
Muzyka
>
Muzyka operowa
Strony:
1
...
28
29
[
30
]
31
32
...
36
Do do³u
« poprzedni
nastêpny »
Drukuj
Autor
W±tek: Muzyka operowa (Przeczytany 183181 razy)
chingate
Go¶æ
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #435 :
Pa¼dziernik 16, 2012, 11:15:59 »
Owszem, wiem malutko i istotnie zapomnia³em o procesach mutacyjnych
Zapisane
bartus
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2896
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #436 :
Pa¼dziernik 16, 2012, 20:06:34 »
Cytat: Musamman Pa¼dziernik 16, 2012, 11:15:59
Owszem, wiem malutko i istotnie zapomnia³em o procesach mutacyjnych
Nie martw sie.
Ja tez tego nie wiedzialem.
Chociaz cos tam moze troche....obilo mi sie o uszy
P.S.
Dobry dokument, ktorego link podalem.
Jak sadzisz?
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2621
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #437 :
Pa¼dziernik 25, 2012, 13:32:04 »
Dzi¶ w dniu urodzin Bizeta proponujê pos³uchac "Carmen"
troche oddechu po "maratonie wagnerowskim"
http://www.youtube.com/watch?v=R8rNEuiyQ70
«
Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 25, 2012, 13:35:06 wys³ane przez TeresaGrob
»
Zapisane
http://www.franzschubert.pl/
TeresaGrob
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2621
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #438 :
Pa¼dziernik 30, 2012, 10:51:20 »
Nie jestem zwolenniczk± obecnie panuj±cej "mody na wampiry" ani tez zblizajacego sie
halloween. Ciesze sie,¿e jako¶ to ¶wieto niezbyt sie u nas zadomowi³o w przeciwieñstwie
do np.walentynek.
Ale Jonasa Kaufmanna zawsze warto pos³uchaæ.
Nie znam tej opery i nazwisko kompozytora nic mi nie mówi, ale aria jest piêkna i romantyczna a i wampir wydaje
sie sympatyczny.
http://www.youtube.com/watch?v=oA0lsAFm3aY
Zapisane
http://www.franzschubert.pl/
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 3011
Asia
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #439 :
Listopad 03, 2012, 01:01:32 »
Kochani, w bardzo zajmuj±cej ksi±¿ce Leszka Mazana i Andrzeja Wierdaka o spotkaniach z czesk± kultur± przeczyta³am czas jaki¶ temu opowie¶æ o niezwyk³ej operze. Ta historia poruszy³a mnie niezmiernie i od razu pomy¶la³am o tym, ¿eby siê ni± z Wami podzieliæ. Jest to jednak opowie¶æ d³uga i bardzo smutna, dlatego je¶li mia³abym j± opowiedzieæ, to tylko w tym w³a¶nie czasie, kiedy wspomina siê zmar³ych, kiedy ca³a przyroda wokó³ nas zamiera.
Brundibar, czyli zwyciê¿yli¶my, bo¶my siê nie bali...
Brundibar (trzmiel) nazywany jest "oper± dzieci id±cych do gazu". Powsta³ jeszcze przed wojn±, w 1938 roku. Dramaturg Adolf Hoffmeister i kompozytor Hans Krasa napisali j± na konkurs czechos³owackiego Ministerstwa O¶wiaty. Oryginalne nuty zawieruszy³y siê po wej¶ciu Niemców w ministerialnych czelu¶ciach, zachowa³a siê tylko aran¿acja fortepianowa. Skorzysta³ z niej kierownik ¿ydowskiego sierociñca w Pradze i w zimie 1942 roku 150 jego podopiecznych oklaskiwa³o w sto³ówce ¶wiatow± prapremierê Brundibara. Mali ch³opcy - ¶piewaj±cy równie¿ role dziewczêce - wystêpowali w pokolorowanych p³achtach papieru z otworami na g³owê, orkiestra sk³ada³a siê z pianisty, skrzypka i perkusisty.
Tre¶æ jest mniej wiêcej taka: ma³y Pepiczek i Aninka usi³uj±, zgodnie z zaleceniem lekarza, zdobyæ pieni±dze na mleko dla swojej chorej mamy. Widok ulicznego grajka Brundibara podsuwa im pomys³ podobnych koncertów. Ich wystêpy na ruchliwej ulicy (w których pomagaj± im, ¶piewaj±c piêkn± ko³ysankê, Pies, Kot i Wróbel) ciesz± siê du¿ym powodzeniem; jednak zazdrosny o swój "rewir" z³y i ponury kataryniarz Brundibar odbiera im przeznaczone na mleko pieni±dze i ucieka. Nastêpuje pogoñ, zwyciêska bójka i szczê¶liwy fina³, w którym dzieci ¶piewaj±: "Zwyciê¿yli¶my, bo¶my siê nie bali, bo bólu i przemocy baæ siê nie trzeba, bo¶my siê nie bali, bo¶my siê nie bali..."
Drugi spektakl siê ju¿ nie odby³; ca³y sierociniec przetransportowano do getta w Terezinie, a stamt±d do komór gazowych. Ale wraz z sierociñcem do Terezina pojecha³y nuty. W budynku, gdzie niegdy¶ mie¶ci³a siê szko³a, znaleziono fisharmoniê, a dawny dyrektor sierociñca, Freudenfeld, przygotowa³ now±, obozow± inscenizacjê Brundibara. Obozow±, lecz znacznie bogatsz±; przy kompletowaniu 10-osobowej orkiestry i 40-osobowego chóru mia³ do dyspozycji tysi±ce czekaj±cych w kolejce na ¶mieræ potencjalnych wykonawców. Znale¼li siê w¶ród nich równie¿, nie wywiezieni jeszcze do O¶wiêcimia i Treblinki, doro¶li wspó³twórcy premierowego praskiego spektaklu.
O bezp³atne wej¶ciówki na Brundibara granego w szkolnej ¶wietlicy staczano prawdziwe boje. Odtwórca g³ównej roli ma³y Honza (Ja¶) Treichlinger by³ ulubieñcem ca³ego Terezina. Uliczna ko³ysanka z opery by³a w¶ród ¿ydowskich wiê¼niów Terezina równie popularna, jak Lili Marlene w¶ród ich stra¿ników. Fina³ow± piosenkê o zwyciêstwie dobra nad z³em i nienawi¶ci± zna³ ca³y obóz. Szaleñcze oklaski, towarzysz±ce ka¿demu spektaklowi Brundibara by³y nagrod± za co¶, co uwa¿ano za dzieciêc± odwagê, nieomal¿e ruch oporu. Ka¿dy, kto kocha mamê i tatê, ka¿dy kto siê nie boi kochaæ swej ojczyzny, mo¿e graæ z nami - p³ynê³o ze sceny. "Brundibar pokonany, dali¶my mu radê" - podchwytywa³a sala, podstawiaj±c w my¶lach w jego miejsce Hitlera.
Odby³o siê 55 spektakli. Tempo zmian wykonawców wyznacza³y kolejne transporty. Bywa³o, ¿e bezpo¶rednio ze sceny dzieci maszerowa³y na tereziñski dworzec, gdzie czeka³y ju¿ zakratowane wagony.
Przed przyjazdem komisji Czerwonego Krzy¿a do Terezina komendant obozu poleci³ przenie¶æ Brundibara do wielkiej sali i nakaza³ stworzenie nowej, "pe³nej i optymistycznej", scenografii i kostiumów. Spektakl grany by³ po raz pierwszy w historii tej opery na wyposa¿onej we wszystkie nowoczesne urz±dzenia techniczne scenie, wiê¼niowie mogli nawet zostawiæ w szatni okrycia, na widowni panowa³a atmosfera wielkiego wydarzenia artystycznego. Komisja by³a wprost oczarowana, a ma³ym artystom osobiste gratulacje sk³ada³ komendant Rahm!
W kilka dni po odje¼dzie komisji, na osobisty rozkaz Rahma, wszyscy co do jednego twórcy spektaklu zostali wys³ani do komór gazowych.
W obozie znalaz³ siê kilkunastoletni przywieziony z Pragi Peter Ginz. Przez ca³y czas pobytu w Terezinie (od wiosny 1942 do sierpnia 1944) wydawa³ rêcznie pisane i kolportowane w¶ród najbli¿szych przyjació³ czasopismo Vedem. W nim to w³a¶nie pojawi³a siê pierwsza, pisana przez m³odego chórzystê recenzja z Brundibara oraz pierwsze opowie¶ci o obozowych losach "opery dzieci czekaj±cych na ¶mieræ".
Komplet czasopisma przetrwa³ cudem do naszych czasów, dziêki czemu Brundibar nie poszed³ w ca³kowite zapomnienie.
W 1975 roku mia³ swoj± premierê w USA (West Hartford w stanie Connecticut), dwa lata pó¼niej w Kanadzie (Ottawa). W 10 lat pó¼niej w Niemczech ukaza³a siê p³yta z Brundibarem. Na powrót do Pragi opera musia³a poczekaæ a¿ do aksamitnej rewolucji w 1989r.
Prosta opowiastka o z³ym Brundibarze i dobrej Anince, Pepiku i zwierz±tkach nadal kr±¿y po szerokim ¶wiecie. U¶wiadamia nam wszystkim, jak wiele dzieli jeszcze ¶wiat od prawdziwego zwyciêstwa Dobra nad Z³em. A jak niewiele od tragicznego Zapomnienia - pisz± Mazan i Wierdlak.
Sprawdzam na YT i widzê, ¿e i do nas dotar³a opowie¶æ dzieci z Terezina, wystawiona w Operze w Poznaniu w 2009r. Mimo smutnego baga¿u historii, jest to te¿ piêkna opowie¶æ. I my¶lê, ¿e mo¿e jednak nie do koñca jest to opowie¶æ smutna, ¿e jednak - muzyka zwyciê¿y³a ca³y ten niewyobra¿alny ogrom z³a, i zwyciê¿yli ci, którzy j± tworzyli. Tak jak ¶wiat³o w koñcu zwyciê¿y noc. Mimo wszystko, choæ nie zawsze wygrywaj± ludzie nios±cy dobro, to dobro, które nios±, wci±¿ wygrywa - najlepszy dowód, ¿e wci±¿ istniejemy:) I wci±¿ mamy muzykê.
http://www.youtube.com/watch?v=pMxYI0t66Lw&feature=relmfu
«
Ostatnia zmiana: Styczeñ 02, 2013, 03:04:17 wys³ane przez Aleksias
»
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2767
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #440 :
Listopad 03, 2012, 11:03:48 »
Bardzo to wszystko smutne, Asiu... Mam wiele szacunku dla ludzi, którzy potrafi± wys³awiaæ siê o sprawach horrendalnych, strasznych, komponowaæ na ich osnowie opery, kreowaæ dzie³a, ale (a mo¿e i przede wszystkim) i dla tych, którzy przemawiaj± w imieniu, recenzuj±, polecaj±... Dlatego podziwiam Ciebie, Asiu, za Twe wielkie serce, bo tylko cz³owiek wielkiego serca ma moc i si³ê wewnêtrzn±, by tak wzruszaj±co, jak Ty zrecenzowaæ jak¿e specyficznie 'ciê¿ki' temat, spisaæ emocje, odczucia, my¶li... i zachêciæ.
Zapisane
Pytasz mnie, jak gra³ ów pianista? W jego grze by³o co¶ ludzkiego: pomyli³ siê...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
TeresaGrob
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2621
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #441 :
Listopad 03, 2012, 17:07:34 »
Rzeczywi¶cie smutne, nigdy o tej operze nie s³ysza³am.Dziêki Asiu!
Zapisane
http://www.franzschubert.pl/
chingate
Go¶æ
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #442 :
Listopad 08, 2012, 15:47:41 »
Od kilku lat jestem szczê¶liwym posiadaczem nagrania piêknej opery Prokofiewa "Opowie¶æ o prawdziwym cz³owieku". Kto urodzi³ siê przed er± fejzbuka ten zapewne pamiêta, ¿e powie¶æ Polewoja o tym samym tytule by³a obowi±zkow± lektur± szkoln±, bodaj¿e w klasie szóstej szko³y elementarnej, je¶li mnie mój drogocenny czerep nie myli. Czy kto¶ jeszcze pamiêta tre¶æ tej ksi±¿ki? Ja tak, albowiem bylem m³ody i g³upi i powie¶æ Polewoja wydawa³a mi siê bardzo wzruszaj±c± i heroiczn±. Jak tam by³o, tak by³o, ale Prokofiew napisa³ operê wed³ug tej powie¶ci i moim skromnym zdaniem wysz³o mu doskonale. Oczywi¶cie s± tu i fragmenty propagandowe (tytu³y niektórych czê¶ci: Pie¶ñ ko³cho¼ników, Przyjazd do ko³chozu, Ballada Komisarza, ¦mieræ Komisarza), ale muzyka jest piêkna i naprawdê wzruszaj±ca. Opera zosta³a ¼le przyjêta przez sowieckich towarzyszy, a Prokofiewa oskar¿ono o "formalizm". Byæ mo¿e z tego w³a¶nie powodu nie jest ona popularna równie¿ dzisiaj- nagrañ istnieje niewiele, a to z 1960 roku pozostaje niedo¶cignionym, choæ podobno zawiera skróty. Wydaje mi siê, ¿e to nagranie na YT jest tym samym, które posiadam, przeto podajê "ispo³nitieli":
Алексей, лётчик - Евгений Кибкало;
Ольга, невеста Алексея - Глафира Деомидова;
Дед Михайло, председатель колхоза - Георгий Шульпин;
Бабка Василиса - Вера Смирнова;
Варя, сноха Деда Михайлы - Маргарита Миглау;
Петровна, колхозница - Антонина Иванова;
Серёнька, мальчик из колхоза - Александр Сузанов;
Федя, мальчик из колхоза - Владимир Кургузов;
Андрей, лётчик, друг Алексея - Георгий Панков;
1-й хирург - Леонид Маслов;
2-й хирург - Николай Захаров;
Мать Алексея - Валентина Петрова;
Клавдия, медсестра - Кира Леонова;
Комиссар - Артур Эйзен;
Кукушкин, лётчик - Алексей Масленников;
Гвоздев, танкист - Виталий Власов;
Василий Васильевич, известный хирург - Марк Решетин;
Зиночка - Мария Звездина;
Полковник - Валерий Ярославцев.
http://www.youtube.com/watch?v=1YDAvypDV8E
Zapisane
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 3011
Asia
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #443 :
Grudzieñ 02, 2012, 03:13:59 »
S³awku, nie za³apa³am siê na lekturê w szkole, ale przerobi³am jako lekturê w³asn±:) Jako ¿e wch³onê³am je¶li nie w ca³o¶ci to w znacznej czê¶ci zasoby szkolnej i miejskiej biblioteki:))) I zrobi³a na mnie bardzo podobne wra¿enie.
My¶lê, ¿e nie powinni¶my siê tego naszego wzruszenia i przejêcia wstydziæ.
Pisarz nie odpowiada za czasy i miejsce, w których ¿yje, moim zdaniem wa¿ne, co zdo³a³ warto¶ciowego przekazaæ, czy jaki¶ diament osta³ mu siê na dnie popio³u:) To by³a prawdziwa historia, o ile pamiêtam, nie zawieraj±ca jakiej¶ mocno niestrawnej propagandy. A sama historia cz³owieka przemierzaj±cego uparcie tajgê na poranionych nogach, walcz±cego o wydawa³oby siê nieosi±galny cel - by lataæ z amputowanymi stopami, kojarzy³a mi siê jako¶ z heroizmem twardych ludzi Pó³nocy w opowie¶ciach Londona czy Curwooda. Nie mia³am pojêcia, ¿e Prokofiew stworzy³ tak± operê. Pocz±tek brzmi bardzo zachêcaj±co, na pewno wys³ucham w ca³o¶ci.
«
Ostatnia zmiana: Grudzieñ 02, 2012, 03:22:15 wys³ane przez Aleksias
»
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2621
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #444 :
Grudzieñ 02, 2012, 19:27:10 »
Dzi¶ obchodzimy urodziny bogini absolutnej
http://www.youtube.com/watch?v=sLcbfF9ypmM
Zapisane
http://www.franzschubert.pl/
Lawendynka
Aktywny u¿ytkownik
Offline
Wiadomo¶ci: 161
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #445 :
Grudzieñ 03, 2012, 14:39:55 »
http://www.rp.pl/artykul/9131,957609-Kochala-tylko-muzyke-Moniuszki.html
Zapisane
Mozart
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 3178
Patryk
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #446 :
Grudzieñ 28, 2012, 01:13:48 »
Cytat: Melisa Pa¼dziernik 15, 2012, 22:19:27
Beatko, je¿eli nie s³ysza³a¶ ¶piewu kastrata, to oto masz okazjê.
Nagranie z 1902 lub 1904 r - ostatni ¶piewaj±cy kastrat - zmar³y w 1922r. Alessandro Moreschi.
Z powodu ówczesnej techniki nagrywania g³os wydaje siê groteskowy nieco, niemniej jest to autentyczny g³os kastrata.
http://www.youtube.com/watch?v=F6bdPCVwoMw&feature=fvst
Je¿eli chodzi o g³osy wspó³czesnych ¶piewaków (nie kastratów) ¶piewaj±cych altem lub sopranem, to ja przepadam za nimi i nikt mnie nie przekona, ¿e nie s± piêkne
http://www.youtube.com/watch?v=Zw6Ph0U3yKc
http://www.youtube.com/watch?v=QbFXeDSDUxw
Pamiêtacie dyskusjê, któr± przywo³ujê postem Melisy? A propos - dwójkowy wywiad z I. Davies'em.
http://www.polskieradio.pl/8/192/Artykul/750976,Nikt-tak-naprawde-nie-wie-jak-brzmieli-kastraci
Zapisane
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
TeresaGrob
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 2621
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #447 :
Grudzieñ 28, 2012, 21:31:18 »
Jonas Kaufmann wczoraj rozdaj±cy autografy po ostatnim w tym sezonie przedstawieniu "Lohengrina".
Zdjêcie zrobi³a moja internetowa znajoma Niemka naprawdê nie milionerka.
Zastanawiam sie kiedy polski emeryt bedzie móg³ sobie pozwoliæ na wyjazd na dwa dni do Mediolanu i obejrzenie przedstawienia
w La Scali.Moim zdaniem za jakies 200 lat
Zapisane
http://www.franzschubert.pl/
xbw
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 3110
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #448 :
Styczeñ 02, 2013, 00:52:56 »
2013 - Rok Giuseppe Verdiego, cieszê siê!
Aria Gildy - Caro nome
Rigoletto
http://www.youtube.com/watch?v=W2Fx4xTgoVQ
Zapisane
xbw
Ekspert
Offline
Wiadomo¶ci: 3110
Odp: Muzyka operowa
«
Odpowiedz #449 :
Styczeñ 02, 2013, 01:11:53 »
I Chór niewolników z Nabucco, ju¿ kiedy¶ wrzuca³am, ale dawno i nieprawda, wiêc
one more time.
http://www.youtube.com/watch?v=2F4G5H_TTvU
Zapisane
Strony:
1
...
28
29
[
30
]
31
32
...
36
Do góry
Drukuj
« poprzedni
nastêpny »
Skocz do:
Wybierz cel:
-----------------------------
Dzia³y forum
-----------------------------
=> Regulamin forum i og³oszenia
=> Chopin
=> Muzyka
===> P³yty
===> Arty¶ci i ich muzyka
=> Wydarzenia
=> O wszystkim i o niczym
£adowanie...
Polityka cookies
Darmowe Fora
|
Darmowe Forum
thepunisher
mini-land
kalinowatyper
silverstar
paktprzyjazni