Kurier Szafarski
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum mi³o¶ników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Historyczne sensacje i ciekawostki  (Przeczytany 31160 razy)
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #30 : Marzec 26, 2011, 03:05:45 »

Widzisz Marku..a wszystkiemu niestety by³o winne pañstwo, a raczej "panostwo", gdy¿ pañstwo jako takie przeciez przez d³u¿szy okres nie istnia³o. I mniejsza ju¿ z okresem powojennym, bo wówczas pierwej nale¿a³o odbudowaæ kraj ze zniszczeñ, a dopiero potem (z lepszym, b±d¼ gorszym skutkiem) zaj±æ siê innymi sprawami..Ale we¼my taki okres przedwojenny, ale i ca³y niemal wiek XIX. Niewiele w tym czasie dla wsi zrobiono dobrego, bo i nikt sie wówczas wsi± nie przejmowa³..Panowie za¶, jedynie przejadali (to co ch³op swoj± rêk± ciê¿ko wypracowywa³) i bawili siê, dol± ch³opa zupe³nie siê nie interesuj±c, tzn interesowali siê - ale tylko wówczas, kiedy by³ im do czego¶ potrzebny..
Nie dziwi wiêc postawa ch³opstwa wobec dwóch ostatnich powstañ..I tak przyk³adowo Powstanie Styczniowe musia³o upa¶æ, poniewa¿ najliczniejsza czê¶æ spo³eczeñstwa nie identyfikowa³a siê z nim..i w zasadzie by³ to zas³u¿ony odwet za wielowiekowe poddañstwo, wyzysk i hañbienie ch³opa - zreszt± ta wielowiekowa niewola (pañszczyzna i inne powinno¶ci) by³a przez panów szlachciców, arystokratów, obszarników nie pomijaj±c kleru - celowo pielêgnowana, bo przecie¿ kto¶ na nich musia³ robiæ (oni rzadko kiedy hañbili siê jak±kolwiek prac±)
Tak wiêc idee wolno¶ci narodowej i spo³ecznej powstañców, po prostu do ch³opa nie przemówi³y, ju¿ raz dali siê na to nabraæ i wyszli na tym jak przys³owiowy "Zab³ocki na mydle" Powodem tego by³o ci±gle nieza³atwienie przez polskiego pana problemu uw³aszczenia. Wprawdzie chyba w koñcówce Powstania Styczniowego jedna z frakcji og³osi³a akt uw³aszczenia ch³opa - ale od aktu prawnego do wprowadzenia w ¿ycie konkretnych ustaleñ, to jeszcze baaardzo daleka droga..St±d znowu brak zainteresowania ch³opów w walce prowadzonej przez panów-powstañców. Jakby tego by³o ma³o, car sam og³osi³ akt uw³aszczeniowy - poniewa¿ w Rosji zniesiono pañszczyznê ju¿ kilka lat wcze¶niej (najlepiej pod tym wzglêdem mieli ch³opi francuscy - uw³aszczenie wprowadzono ju¿ w okresie Rewolucji Francuskiej)
Zatem b³êdem by³ zupe³ny brak zaiteresowania w latach wcze¶niejszych spraw± ch³opsk±, bowiem bez poparcia i uczestnictwa najwiêkszej grupy spo³ecznej - tak po prawdzie ¿adne z powstañ nie mia³o szans powadzenia..
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : Marzec 26, 2011, 12:53:43 »

I tak jak piszesz Konradzie, ch³opstwo to by³ najbardziej podatny grunt na wprowadzenie socjalizmu w Polsce. Z takich w³a¶nie biednych podkrakowskich wsi przyje¿d¿ali m³odzi ludzie chêtni przekszta³caæ ¶wiat. Uczyli siê w Krakowie, a potem na polach s±siaduj±cych z miastem wsi: Mogi³a, Bieñczyce, Mistrzejowice zaczêli stawiaæ Kombinat Metalurgiczny i budowaæ dla siebie mieszkania. Tak powsta³a dzielnica Krakowa - Nowa Huta. By³o to w tym samym czasie co odbudowa Warszawy dlatego Nowa Huta i Warszawa s± do siebie podobne. Rozbudowa miasta by³a tak wielka, ¿e mo¿na j± porównaæ do nieprawdopodobnie gigantycznego rozwoju inwestycyjnego Krakowa po ca³kowitym spaleniu w czasie najazdu tatarskiego w 1241 roku, gdy Kraków drewniany zosta³ doszczêtnie spalony, a w ci±gu kilkudziesiêciu lat zosta³ odbudowany ju¿ murowany.
Rodzice moi prze¿yli walkê o miejsce dla Krzy¿a w nowym socjalistycznym mie¶cie, p³oniêcie Dzielnicowej Rady Narodowej podczas rozruchów. Ja posy³any by³em na naukê religii do baraków drewnianych, a msze w Nowej Hucie wszystkie by³y polowe. W 1977 roku konsekrowano pierwszy ko¶ció³ w robotniczej dzielnicy Krakowa "Arka Pana". W nocy 19 kwietnia 1979 roku dokonano zamachu z u¿yciem materia³ów wybuchowych na pomnik Lenina w Nowej Hucie. By³o to bardzo g³o¶ne zdarzenie w mie¶cie. Alejê Ró¿ ogrodzono wysokimi rusztowaniami natychmiast tak, ¿e ludzie jad±cy rano do pracy i szko³y (chodzi³em wtedy do 3 klasy technikum) nie mogli zobaczyæ uszkodzeñ. Zamach ten by³ oczywi¶cie nieudany bo wódz bolszewików straci³ jedynie piêtê. Ale huk by³ potê¿ny i fala uderzeniowa wybi³a wszystkie szyby w okolicznych blokach.
Gdy zacz±³em pracowaæ na Kombinacie w 1981 roku od razu wesz³em na strajki (przyjecha³ Wa³êsa, który na schodach biurowca dyrekcji przed bram± kombinatu obiecywa³ drug± Japoniê, by³y nas tysi±ce ludzi) które zakoñczy³y siê stanem wojennym 13 grudnia 1981roku. Potem wyjecha³o ZOMO na ulice (zatrzymywali nawet w celu kontroli tramwaje), zaczê³y siê protesty uliczne i walki uliczne z ZOMO w Nowej Hucie.
Jako 27 latek wyprowadzi³em siê ze zgie³kliwego du¿ego miasta (ju¿ wyszumia³a siê moja m³odo¶æ) do ma³ych Wadowic, gdzie w 1988 roku przeje¿d¿a³ przez nie jeden samochód na godzinê. Dzisiaj je¿d¿± przez nie samochody jednym ci±giem i wybudowana obwodnica te¿ jest zapchana.
Kraków jest jednak nadal miastem magicznym dla mieszkañców okolicznych miejscowo¶ci.
Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #32 : Marzec 26, 2011, 23:28:56 »

A jaka jest Twoja ulubiona epoka?
Zauwa¿y³am, ¿e wspomina³e¶ o Toltekach itp. Ja bym chêtnie poczyta³a co¶ jeszcze o staro¿ytnych Indianach

Pytasz siê jaka epoka Asiu ?..ano chyba napoleoñska, zahaczaj±c te¿ trochê o okres Rewolucji Francuskiej..i nie tylko tej francuskiej  , bêd±cych konsekwencj± dalszego ewoluowania idei i zarazem wpisuj±cych siê w etapowe kszta³towanie ca³o¶ci d³ugiego procesu historycznego - bez tej pierwszej w pe³ni udanej, nie by³oby pozosta³ych ruchów o zbli¿onym charakterze i przebiegu..
Lubie te¿ historiê, kultury Wschodu - z których to równie¿ wywodz± siê i pocz±tki nas S³owian ¶rodkowych i wschodnich (mniej chyba zachodnich, czyli plemion lechickich z terenów wschodnich Niemiec..z ktorymi byæ mo¿e dosz³o do zbli¿enia i wymieszania  ), tak wiêc pocz±tki Pras³owian z kolebki indoirañskiej - i bynajmniej nie by³y to pierwotnie ludy osiad³e, czy przywi±zane do ziemi (tak jakby tego co niektórzy chcieli), ale jak najbardziej koczownicze..przez wieki stopniowo przesuwaj±ce siê na zachód i tym samym wypieraj±ce ze swych terytoriów inne ludy..
Tak wiêc ogólnie historiê Wschodu (no mo¿e prócz Chin i Indii), a to ze wzglêdu na trudno¶ci z nazewnictwem..i kompletn± nieznajomo¶æ geografii tamtych terenów - to ju¿ jednak zbyt rozleg³e przestrzenie.. Chichot

Ciekawa jest równie¿ historia i kultura Staro¿ytnego Egiptu, czy du¿o pó¼niejsza Arabów..W tym temacie, polecam Ci Asiu monumentalne dzia³o Hittiego "Arabowie" - doprawdy ¶wietna pozycja, jest w niej szczegó³owo udokumentowana historia Imperium Arabskiego wraz z opisami niezwykle bogatej kultury (sztuka, wiedza, obyczaje itd..), podbojów z niezliczon± liczb± kampanii i rozegranych bitew - w przewa¿aj±cej wiêkszo¶ci zwyciêskich.. , historia poszczególnych wyodrêbniaj±cych siê z czasem kalifatów i wy³anianie sie z nich kolejnych Imperiów..(szczegól.ciekawie opisany kalifat Cordobski w podbitej Hiszpanii i losy kolejnych a¿ do upadku Emiratu Granady w 1492 (chyba)..
Ostatnimi laty zafascynowany te¿ jestem pewnym krótkim okresem w dziejach ludzko¶ci tj od pocz.naszej ery do 30-33 roku n.e. Chichot (niezwykle to tajemniczy okres w dziejach jest..)

Asiu co do "staro¿ytnych' Indian, takich jak Tolteków (bêd±cych poprzednikami Azteków), Olmeków, Zapotaków, potem za¶ Majów, czy Inków - te¿ lubi³em sobie trochê poczytaæ, a to ze wzdl.na wystêpowanie pewnych podobieñstw kulturowych z cywilizacj± egipsk± i innymi z tego regionu - zw³aszcza co do niektórych wierzeñ, mitów, wiedzy, czy budownictwa - w du¿ej mierze opieraj±cego siê na tym samym archetypie pra-pagórka (piramidy, ziguraty, ¶wi±tynie..)

Mogê Ci poleciæ w tym temacie kilka pozycji, choæ nie s± to ksi±¿ki dotycz±ce tylko i wy³±cznie samych Indian..np "Bogowie, groby i uczeni' Cerama (min mowa o Toltekach i Aztekach), "Mitologia Azteków" Frankowskiej, "Zaginione cywilizacje" Kondratowa, "Indianie Meksyku" Beniteza, czy ksi±¿ki Zenona Kosidowskiego "Królestwo z³otych ³ez" (o Inkach) i równie ciekawa "Gdy s³oñce by³o Bogiem"..czy choæby ostatni± jak± w tym temacie naby³em i czyta³em - choæ o niezbyt trafionym tytule i niekiedy a¿ nadto ocieraj±c± siê o fantastykê, ale nie¼le napisan± "Superbogowie" Cottenrella (g³ównie o Majach, min interesuj±ca analiza kompleksu ¶wi±tynnego w Palenque, gdzie znajduje siê sarkofag i tajemnicza inskrypcja króla Pacala)..

http://wigwam02.republika.pl/Wigwam30/palenque.html
http://paranormalpl.wordpress.com/2009/12/15/plyta-nagrobna-z-palenque/
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : Marzec 27, 2011, 07:23:38 »

Najbardziej ¿al, ¿e
te kultury Indian zosta³y brutalnie, totalnie zniszczone
przez ograbienie, przetopienie, spalenie,
a narody wybite w liczbie 100 milionów
przez ekspansjê „kultury” bia³ego cz³owieka.
Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #34 : Marzec 27, 2011, 18:01:16 »

Nic dodaæ, nic uj±æ Marku - "bia³y" cz³owiek to bodaj najwiêkszy ³otr w dziejach ¶wiata..A swoja drog± na miejscu potomków Indian (jest ich przecie¿ nadal niema³o, nawet w samym tylko mie¶cie Meksyk) zacz±³bym ca³kiem na powa¿nie my¶leæ o zjednoczeniu wszystkich plemion..i oczywi¶cie podjêciu ewentualnych dzia³añ odwetowych.. Chichot
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #35 : Marzec 29, 2011, 22:14:20 »

Dzisiaj mija 163 rocznica utworzenia Legionu Polskiego (przez Mickiewicza) we W³oszech w 1848 roku.
Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
su³ek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #36 : Kwiecieñ 02, 2011, 12:11:50 »

wracam Kozio³ku do naszej dyskusji dotycz±cej wêgierskiej pomocy dla Polski w 1920r. W dzisiejszym Naszym Dzienniku jest ca³y artyku³ historyczny opisuj±cy tamte wydarzenia. http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110402&typ=my&id=my10.txt Historia ta jest niezwykle ciekawa. Nie wiem czemu niewiele temu tematowi po¶wiêcaj± media mainstreamowe. A przecie¿ to nasze polskie powiedzenie (mickiewiczowskie), ¿e prawdziwych przyjació³ poznajemy w biedzie. Warto wiêc chyba wiedzieæ gdzie mamy prawdziwych przyjació³. Nie?
Zapisane

kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #37 : Kwiecieñ 02, 2011, 22:55:46 »

Tak Su³ku..Te¿ nie wiem czemu tak niewiele siê o tym wspomina (zupe³nie nie mia³em o tym pojêcia). Byæ mo¿e ¶wiadomie przemilcza siê te fakty, kszta³tuj±c w ten sposób co¶ w rodzaju legendy o sile, potencjale ówczesnej armii polskiej - która tylko i wy³±cznie samemu sobie (bez najdrobniejszej choæby pomocy z zewn±trz) zawdziêcza³a to zwyciêstwo..A mo¿e chodzi³o i chodzi równie¿ o to, aby zbytnio nie rozpowszechniaæ informacji o tym, ¿e w ogóle nie dysponowano w³asn± broni±, lecz strzelano jedynie z przejêtej broni niemieckiej, francuskiej, austriackiej..

"¯o³nierz szed³ na bitwê, maj±c zaledwie 7 nabojów do swojego karabina".. Wychodzi wiêc na to, ¿e to oni - Wêgrzy, tak po prawdzie uzbroili nasz± armiê..i bez tej pomocy nie by³oby szans nie tylko na zwyciêstwo, ale i nawet na zwyk³e nawi±zanie walki z nacieraj±cymi "krasnymi" armiami Tuchaczewskiego..
Krótko mówi±c - amunicji starczy³oby w najlepszym wypadku jedynie na 1-sz± fazê bitwy - dok³adnie na dwa dni tj 13-14 sierpnia, byæ mo¿e powodem takiego stanu by³o i to, ¿e za bardzo "wyprztykano" siê z amunicji w wojnie z Ukrain± w 1919 i na froncie litewsko-bia³oruskim w tym¿e samym roku..i zupe³nie jeszcze wtedy (18/19r) nie przewidywano wariantu uderzenia armii "bolszewików"..Te¿ tak mog³o byæ..
Tak wiêc, bez tej wêgierskiej pomocy trudno by³oby co¶ zdzia³aæ na d³u¿sz± metê, nawet w tej fazie obronnej bitwy - nie mówi±c ju¿ o pó¼niejszym zwyciêskim kontruderzeniu..Jak¿e prawdziwe wydaje siê zatem powiedzenie "Polak i Wêgier to dwa bratanki"..bo istotnie wi±¿e nas wiele wspólnego - wpierw wspólni w³adcy, potem walka o wolno¶æ w dobie zaborów, a u nich o zrzucenie jarzma tureckiego i austriackiego (podobnie jak my, wiedzieli zatem co znaczy d³ugotrwa³a niewola, a w ich przypadku okres ten trwa³ przecie¿ o wiele dlu¿ej ni¿ u nas..)

Wo³oszañski w jednym ze swoich programów "Sensacje XX wieku", dosyæ ciekawie porusza temat wojny 1920 r..Polecam 
http://www.youtube.com/watch?v=imDvDoMaMiI
http://www.youtube.com/watch?v=VX6vUs7Pu3Q&feature=related

Pozosta³e czê¶ci w linkach z boku..

Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #38 : Kwiecieñ 04, 2011, 18:59:42 »

Dzisiaj szczególny dzieñ, bowiem w tym w³a¶nie dniu (4 kwietnia) 250 lat temu o godz 15:00 rozegra³a siê s³ynna bitwa pod Rac³awicami..Naczelnik Tadeusz Ko¶ciuszko odniós³ w niej wspania³e zwyciêstwo, przywracaj±c narodowi nadziejê na odzyskanie wolno¶ci..

Kulminacyjny moment bitwy (godz 18 z minutami) - fenomenalny atak kosynierów..
http://www.atlas.pl/images/wroclaw-panorama-raclawicka-bartosz-glowacki.jpg

pole bitwy w stanie obecnym..w miejscu w którym znajduje siê pomnik, prawdopodobnie sta³y rosyjskie armaty..
http://www.nid.pl/UserFiles/Image/Pomniki Historii/Rac³awice/pole bitwy.JPG

Sceny z filmu "Ko¶ciuszko pod Rac³awicami" (1938)..to bodaj jedyny film mówi±cy o tamtych wydarzeniach - szkoda, bo to piêkny temat, zas³uguj±cy na znacznie wiêcej - a¿ prosi siê zatem, aby kto¶ wreszcie zrobi³ ¶wie¿y, dobry film o jednym z najwiêkszych naszych bohaterów..(zamiast zajmowaæ siê i traciæ czas jedynie na krêcenie s³abiutkich seriali..)

http://www.youtube.com/watch?v=omO-2raDfbc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=n4A5uxpWc-Y&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=RHYNX6Q3oXE&feature=related
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #39 : Kwiecieñ 04, 2011, 19:19:37 »

Zwykle siê Kozio³ku z Tob± zgadzam, lecz w kwestii "panostwa" niezupe³nie. Podkre¶lam s³owo niezupe³nie, bo zapewne masz wiele racji, mówi±c, ¿e ch³opi nie palili siê do pomocy w powstaniu. ( Tak na marginesie, " Satyra na leniwych ch³opów" ju¿ du¿o, du¿o wcze¶niej zosta³a spisana )
Kiedy to po Powstaniu Listopadowym, zabierano maj±tki prawowitej szlachcie uczestnicz±cej w Powstaniu Listopadowym, a maj±tki te nadawano "elementowi s³u¿alczemu", które to maj±tki bez mrugniêcia okiem zostawiali w wielkich salonach Europy. Nie trzeba grzebaæ specjalnie w anna³ach historii, aby temu procederowi oddaæ wielko¶æ. Nie dziwne wiec, ¿e niedbaj±ca pseudo-szlachta, która po powstaniu ¶wie¿o siê zrodzi³a, o dobro i pomna¿anie swojego maj±tku nie dba³a, skupia³a siê wy³±cznie na jego konsumpcji.
Nie dziwi wiêc fakt, ¿e ch³opi czuli coraz wiêksz± niechêæ, która podsycana by³a st±d i stamt±d.
Je¶li chodzi Marku, o socjalistyczne idee, to wcale nie dotar³y one wpierw do ch³opów , a w³a¶nie do szlachty. Dopiero pêdz±cy zew ze wschodu, du¿o pó¼niej, przyniós³ pomys³ ukarania szlachty, zabrania im bogactw,  kaza³ riezat i paliæ i grabiæ np. wo³yñsk±...
Chyba trochê pomiesza³am lata i w±tki, ale po to, by zrównowa¿ysz zdanie Marka i Konrada.

Co do Nowej Huty, o której tak barwnie pisze Marek, mam swoje zdanie i choæ teraz Nowa Huta staje siê zabytkiem na skalê przynajmniej europejsk± i p³ynê³y z niej jakie¶ pozytywne, lecz dalekie w latach korzy¶ci, to jednak zamiar jej usytuowania i lokalizacji by³ perfidnym planem nastawionym przeciwko Królewskiemu Krakowowi.
Ka¿dy pamiêta jeszcze dymi±c± Hutê i Skawinê na dodatek, ¦l±sk za Gierka i Kraków, przejrzysto¶æ powietrza jedna....
Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #40 : Kwiecieñ 04, 2011, 19:46:44 »

Zgadzam siê z Tob± Moniko..co do wo³yñskiej nie zapominajmy, ¿e tu w grê móg³ wchodziæ równie¿ element zwi±zany z silnym nurtem nacjonalistycznym..pocz±tkowo niekoniecznie powi±zanym z rewolucyjnym po¿arem, a dopiero potem razem z nim..
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #41 : Kwiecieñ 04, 2011, 20:16:06 »

Zgadza siê, ale sam przyznasz, ¿e my¶li nacjonalistyczne mniej przemawia³y do niewykszta³conego, niepi¶miennego ludu, co wizja pañskiego dywanu w ichniej cha³upie.
Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #42 : Kwiecieñ 04, 2011, 22:09:39 »

Powiedzmy, ¿e tak Moniko.. Ale trzeba te¿ powiedzieæ i to, ¿e konflikty polsko-ukraiñskie ju¿ d³ugo przed rozbiorami nabra³y charakteru jednocze¶nie i klasowego i religijnego i oczywi¶cie narodowego..W³asnie g³ównie powodem szlacheckiego, czy magnackiego ucisku wybucha³y powstania i bunty (w tym i ch³opskie) i rzezie ukraiñskie, a nastêpnie polskie odwety - potêguj±c w ten sposób obustronn± nienawi¶æ..
Z kolei wojna polsko-ukraiñska 1918-19 roku jeszcze bardziej pog³êbi³a antagonizmy miêdzy obu narodami..W Polsce miêdzywojennej ¿y³o od 5 do 6 mln Ukraiñców, a to by³o b.wiele (tj ok 16% ludno¶ci) I tak na przyk³ad we wschodnich województwach stanowili oni przewa¿aj±c± liczbê ludn. (stanis³awowskie ponad 70%, wo³yñske69%, tarnobrzeskie 55% itd.. Przy tym nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e polski szlachcic, "pan", "w³a¶ciciel" - czy jak go tam zwa³, zwykle lepiej traktowa³ zamieszkuj±c± na tamtych terenach ludno¶æ polsk± ni¿ ukraiñsk±...dlatego te¿ spora czê¶æ tej ludno¶ci (w tym ch³opi) dostarczyli potem kadr do skrajnych ugrupowañ narodowych. Tak samo to wygl±da³o ze szkolnictwem, kultur± itd (co¶ podobnego na wzór dzisiejszych problemów polskiego szkolnictwa na Litwie..i naszego niezadowolenia z tego powodu.. ) Podobny problem dotyczy³ te¿ ukraiñskiej inteligencji (no bo przecie¿ nie mieszkali tam jedynie ch³opi) - której nie przyjmowano na posady pañstwowe, te by³y zarezerwowane zazwyczaj jedynie dla Polaków - zatem i w tych ¶rodowiskach pog³êbia³ siê radykalizm i nienawi¶æ do Polski, a tym samym i polskiego powiedzmy "w³a¶ciciela", posiadaj±cego jakiekolwiek dobra na tamtych terenach..
Ale to s± skomplikowane i b.dra¿liwe tematy Monisiu..proponuje wiêc za bardzo siê w nie nie zag³êbiaæ..  
Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #43 : Kwiecieñ 05, 2011, 01:41:19 »

Powróæmy jeszcze mo¿e na chwilê do s³ynnych Rac³awic - bo przy tej okazji mo¿na te¿ wspomnieæ o nieco innym wydarzaniu..
Otó¿ swego czasu na polach rac³awickich, rozegra³a siê nie tylko pamiêtna bitwa zwieñczona zwyciêstwem "Naczelnika z sukmanie", ale równie¿ dosz³o w tym miejscu do mniej znanego epizodu - o którym niewiele siê dzisiaj wspomina..(prawdopodobnie czyni siê tak, czy to ze wzgl. na pewn± "poprawno¶æ" - choæ nie jestem pewny czy jest to akurat w³a¶ciwe okre¶lenie, czy mo¿e na uprawianie czego¶ w rodzaju "polityki historycznej" - bardzo niebezpieczne s³owo.. )
W historii jednak nie powinno siê kierowaæ "poprawno¶ci±", czy "sympatiami", w której pomija siê jedne fakty (choæ maj±ce istotny wp³yw na przebieg wydarzeñ), a k³adzie nacisk i wyolbrzymia inne - powoduj±c tym samym zamazanie rzeczywistego obrazu, jego niepe³ne ujêcie - co ma znacz±cy wp³yw na rozumienie danego procesu historycznego (przyczyn i skutków itd)..Historia powinna byæ przede wszystkim obiektywna..w przeciwnym razie mamy do czynienia bardziej ze zjawiskiem stronniczo¶ci, czy "tendencyjno¶ci" - ni¿ z tym co w historii najwa¿niejsze..

Ale wracaj±c do tematu..Wydarzenie to mia³o miejsce w 1937r, dosz³o wówczas do manifestacji ch³opów w Rac³awicach i na polach s³ynnej bitwy..W okresie miêdzywojennym dzia³a³ postêpowy ruch ch³opski, który walczy³ o prawa ch³opów, uczestnicz±c w manifestacjach i strajkach..
W rocznicê bitwy rac³awickiej, ch³opi zorganizowani w Stronnictwie Ludowym zaplanowali zorganizowanie manifestacji. Jednak ze wzgl.na pó¼n± wiosnê demonstracja zosta³a przesuniêta nieco w terminie. W³adze rz±dowe w ostatniej chwili wycofali zezwolenie na jej przeprowadzenie, mimo ¿e na miejsce przyby³o blisko 8 tys ch³opa. I tak rz±d w obawie, ¿e mo¿e jednak ona doj¶æ do skutku, ¶ci±gn±³ tam du¿e si³y policji (pieszej i konnej), które mia³y nie dopu¶ciæ do zgromadzenia..Oblegli kordonem wzgórze, gdzie znajduje siê kopiec usypany przez ch³opów w 100 rocznicê ¶mierci Ko¶ciuszki. Ch³opi nie wytrzymali, si³± próbowali odebraæ wzgórze i rozpêdziæ policjê. Walka trwa³a 2 godz, w ruch posz³y granaty dymne, pa³ki, szable. Czê¶æ policji konnej wycofa³a siê, a czê¶æ nawet przy³±czy³a siê do manifestantow.. Kiedy wielotysiêczny t³um zacz±³ siê ju¿ rozchodziæ - drogê od jakiego¶ tam ko¶cio³a do Rac³awic, zast±pi³y ¶wierze si³y policji z Miechowa, które natychmiast odda³y strza³y w kierunku ludno¶ci. Padli wtedy zabici i wielu rannych. Potem za¶ dziesi±tkom ch³opów wytoczono procesy i skazano na karê wiêzienia - kilku z nich wywieziono do nies³awnej Berezy Kartuskiej.. (tj obozu dla wiê¼niów politycznych sanacji i podejrzanych o tak± dzia³alno¶æ - funkcjonuj±cego w latach 1934-39)

Ciekawostk± mo¿e byæ, ¿e ogólnie przez ten obóz-wiêzieñ przewinê³o siê ok 16 tys osób o ró¿nej opcji politycznej..Z pocz±lku 1939 r przebywa³o w nim 7 tys ludzi - w tym ponad 4,5 tys Ukraiñców, ale i kilkaset kobiet. Warto te¿ nadmieniæ, ¿e wiêkszo¶æ z 300 funkcjonariuszy sprawujacych nadzór nad obozem trafi³a pó¼niej do Ostaszkowa..i stamt±d do Katynia.
Istnia³o zreszt± wiêcej obozów (lecz o mniejszym rygorze) tzw internowania, w których przetrzymywano g³ównie Ukraiñców - podejrzewanych o wrog± postawê wobec pañstwa, przewinê³o siê przez nie ok 80-100 tys osób - g³ównie w okresie wojny z Ukrain± 1918-19, potem chyba te¿ (jeden z nich znajdowa³ siê np w Markowych Wadowicach.. ), panowa³a w nich du¿a ¶miertelno¶æ. Pó¼niej niektóre z nich przemianowano na obozy jenieckie dla jeñców bolszewickich z wojny 1920..Byæ mo¿e min dlatego w czasie II wojny ¶wiatowej Ukraiñcy tak bardzo m¶cili siê na ludn.polskiej na Wo³yniu i chocia¿by w trakcie t³umienia Powstania Warszawskiego..

O tych faktach równie¿ niestety ma³o siê mówi, oczywi¶cie ze zrozumia³ych wzglêdów..Jednak skoro tak ³atwo potrafimy oceniaæ i wytykaæ postêpowania innych (bez wzglêdu z której strony) powinni¶my tez mieæ odwagê samemu uderzyæ siê niekiedy w pier¶ i spróbowaæ ustosunkowaæ i co do naszych niektórych poczynañ..
Chêtnym dowiedzenia siê cokolwiek wiêcej na temat np Berezi..polecam link (chocia¿ sam jego tytu³ te¿ jest nieco przesadzony..) Ale wystarczy samemu wystukaæ w przegl±darce s³owo Berezia, a pojawi siê sporo info na ten temat..
http://www.eioba.pl/a/1udu/bereza-kartuska-polski-sanacyjny-oboz-koncentracyjny
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #44 : Kwiecieñ 05, 2011, 08:23:52 »

Konradzie, bardzo dziêkujê za link do filmu „Ko¶ciuszko pod Rac³awicami”. £adny i tre¶ciwy film.

Dziêki te¿ Twoim obszernym opisom i opracowaniom historycznym (dok³adno¶ci± dotykaj±cych naszych regionalizmów),
ubogaca siê moja wiedza o Polsce i Polakach a przez to moja to¿samo¶æ .
Konradzie, kapelusz z g³owy w dowód uznania i podziwu dla Twojego pisania.

Dziêki Monice i S³awkowi i innym ten w±tek jest uzupe³niany i jest dyskusja,
która daje mo¿liwo¶æ wielostronnego widzenia historii.

Teraz powstaj± filmy o wielkim wspó³cze¶nie nam Polaku - Karolu Wojtyle
(choæ jak na razie wed³ug mnie kulawe),
a w³a¶nie o nim filmy mówi± o wa¿nych sprawach dla naszych czasów.

Ko¶ciuszkê (choæ to nie czasy walki o niepodleg³o¶æ) te¿ powinno siê jakim¶ piêknym filmem przypomnieæ.

Zauwa¿am te¿ ostatnio tak± prawid³owo¶æ, ¿e
Pamiêæ Narodowa w wiêkszo¶ci regionów Polski jest domen± spo³eczników
a nie dobrze op³acanych urzêdników.


Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

silverstar mini-land countrylife black-for neder-live