Kurier Szafarski
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum miÂłoÂśnikĂłw muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Historyczne sensacje i ciekawostki  (Przeczytany 33872 razy)
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : Kwiecień 05, 2011, 11:17:11 »

Konradzie, tak mnie zainspirowaÂłeÂś tym obozem w Wadowicach, Âże teraz odszukaÂłem link w Internecie
http://www.irekw.internetdsl.pl/jency/jencypart3.html,
który doœÌ dog³êbnie opisuje najnowsz¹ historiê ukraiùsko-polsk¹ i
dziêki niemu wiem dok³adnie, jacy to ¿o³nierze le¿¹ na cmentarzu w Wadowicach i z jakiej przyczyny.

Fragment z linku: „(...)UpamiĂŞtnieniem obejmie siĂŞ takÂże kilka innych miejsc spoczynku
uczestnikĂłw ukraiĂąskich walk niepodlegÂłoÂściowych z lat 1917-1921,
a mianowicie ponad 1500 pochowanych Haliczan i NaddnieprzaĂącĂłw na cmentarzu w Wadowicach.(...)”
Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
kozioÂł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : Kwiecień 05, 2011, 19:16:24 »

Marku, dziêki za ten link - bardzo ciekawy i obszerny artyku³ (odnosz¹cy siê w zasadzie do ca³oœci tego doœÌ z³o¿onego tematu, dotycz. jeùców w tamtym okresie)..PrzyznaÌ trzeba, ¿e dzielny to te¿ by³ naród - choÌ i pamiêtliwy..i co tu du¿o nie mówiÌ, nierzadko i mœciwy trochê..
W ogóle ca³y ten okres, obejmuj¹cy przedzia³ zaledwie kilku lat wydaje siê byÌ dosyÌ skomplikowanym (tj przynajmniej dla mnie.. ), ze wzglêdu na mnogoœÌ i niezbyt pe³n¹ jasnoœÌ wydarzeù, wynikaj¹cych z szybkich zmian nastêpuj¹cych, lub wrêcz nak³adaj¹cych siê na siebie w bardzo krótkim czasie..Przez co wcale nie trudno o jakieœ pomy³ki, przemieszania faktów, czy ich przeinaczenia..
Np w ostatnim czasie wyœwietlany jest na tvp1 (w œrody) serial "1920, wojna i mi³oœÌ"..Niby wszystko jest ok, a jednak niezupe³nie..I tak przyk³adowo pokazane jest w nim, jak to nasze wojska w 19 r ruszaj¹ gdzieœ tam na wschód - niby jest to manewr uprzedzaj¹cy, maj¹ce dopiero nast¹piÌ uderzenie bolszewików (co raczej mija siê z prawd¹), ale w³aœciwie co, gdzie, kiedy, czy z kim - to ju¿ nie bardzo wiadomo, zaœ o wojnie polsko-ukraiùskiej kompletnie ani s³owa..a to zdaje siê o to w³aœnie chodzi³o.. Natomiast zwyk³y widz nie bardzo orientuj¹cy siê w sytuacji tamtego okresu, pomyœli zapewne w tym momencie, ¿e by³a to akcja od razu skierowana przeciw napieraj¹cym bolszewikom..

Wygl¹da to zatem tak, jakby starano siê pomijaÌ pewne (mo¿e niewygodne), a przecie¿ istotne fakty - maj¹ce znacz¹cy wp³yw na póŸniejszy przebieg wydarzeù..
Podobno Hoffman koĂączy pracĂŞ nad produkcjÂą o podobnej tematyce - widziaÂłem kilka reklamĂłwek..niezÂłe - dobrze odwzorowane umundurowanie z tamtego okresu..i oczywiÂście sceny samych starĂŚ.. (co ciekawe, film ma byĂŚ trĂłjwymiarowy..)
Zapisane
kozioÂł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : Kwiecień 10, 2011, 18:09:17 »

Dzisiejszy dzieĂą jest dniem szczegĂłlnym - bo rocznicowym (pamiĂŞtajmy o wszystkich..ponad wszelkimi podziaÂłami)..

http://www.youtube.com/watch?v=ybs_e-8Ljp4&feature=related

wersja rozszerzona..
http://www.youtube.com/watch?v=c2QjQocjGLQ&feature=related
Zapisane
suÂłek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #48 : Kwiecień 10, 2011, 19:53:58 »

Tak Kozio³ku. Dziœ warto albo nawet trzeba wyciszyÌ wszelkie podzia³y. Ka¿dy z nas ma jakieœ pogl¹dy polityczne, ale rozmawiaÌ nale¿y o tym co ³¹czy. A tak wiele nas ³¹czy. Ja mieszkam w regionie wielonarodowoœciowym i wielokulturowym. Nauczyliœmy siê ¿yÌ w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, choÌ tak¿e czasami siê spieramy. Z mojego miasta pochodzi Ludwig Zamenhoff - twórca jêzyka Esperanto. Stworzy³ ten jêzyk aby mieszkaùcy naszego grodu mogli siê ze sob¹ porozumiewaÌ. A s³uchaj¹c muzyki Lorenca trudno opanowaÌ wzruszenie. Z moim miastem zwi¹zane s¹ cztery ofiary katastrofy: Ryszard Kaczorowski - ostatni Prezydent na uchodŸtwie. Tu siê urodzi³, uczy³ siê. Powstaje plac Jego imienia. Dalej Krzysztof Putra - Wicemarsza³ek Sejmu, Ordynariusz Prawos³awny Wojska Polskiego Miron Chodakowski (wzruszaj¹cy dokument o Nim nada³a dziœ naza lokalna telewizja) i m³oda stewardessa Justyna Moniuszko. By³em na Jej pogrzebie.
Zapisane

anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : Kwiecień 11, 2011, 00:47:08 »

Myœlê, ¿e trzeba rozmawiaÌ tak¿e o tym co dzieli. Wyjaœnienie sobie nawzajem kwestii, które ró¿ni¹, pozwala siê lepiej zrozumieÌ. Problem nie w tym, ¿e mówimy o tym co nas dzieli. Problem w tym, w jakim celu o tym mówimy i jakiego u¿ywamy jêzyka. Jeœli celem jest lepsze zrozumienie adwersarza i próba znalezienia wœród ró¿nic pogl¹dów czegoœ, co jednak ³¹czy i co dla obu stron jest wartoœci¹ - to œwietnie. Jeœli przy tym u¿ywamy jêzyka nacechowanego szacunkiem dla przeciwnika, to mimo ró¿nic mo¿liwe jest - pos³uguj¹c siê matematyczn¹ nomenklatur¹ - znalezienie wspólnych czêœci zbioru. Jeœli natomiast rozmowa o tym co dzieli, ma byÌ tylko popisem w¹tpliwej elokwencji, obliczonym na maksymalny efekt medialny to... có¿ - lepiej mo¿e by³oby milczeÌ.
Tych, ktĂłrzy zginĂŞli przed rokiem, wszelkie podziaÂły juÂż nie dotyczÂą. Muzyka MichaÂła Lorenca jest epitafium dla nich wszystkich  bez wyjÂątkĂłw. Bez dzielenia ich na Tych "bardziej" i Tych "mniej".
Zapisane
suÂłek
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 647


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #50 : Kwiecień 11, 2011, 11:28:20 »

jednak lepiej dla rozmówców jeœli rozmawiaj¹ o sprawach ich ³¹cz¹cych, poniewa¿, pomimo oczywistych podzia³ów, mo¿na dojœÌ do jakiegoœ porozumienia. Przypominam sobie, ¿e kiedyœ u naszego Papie¿a JPII z wizyt¹ by³ ówczesny Sekretarz Generalny KPZR M. Gorbaczow. By³ te¿ W. Jaruzelski (by³y I Sekretarz PZPR). Nie s¹dzê jednak aby rozmawiali ze sob¹ na temat istnienia Boga.
Zapisane

anelik
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 544



Zobacz profil
« Odpowiedz #51 : Kwiecień 11, 2011, 14:03:09 »

Pewnie, ¿e najlepiej rozmawiaÌ o tym co ³¹czy. Takie rozmowy w sferze prywatnej sprawiaj¹ mnóstwo radoœci - dzielimy siê tym co lubimy i w czym siê zgadzamy. Rozumiem, ¿e tak¿e kurtuazyjne rozmowy na szczeblu publicznym mog¹ mieÌ taki charakter. Ale w takich rozmowach nie rozwi¹zuje siê problemów, bo w tym, co nas ³¹czy, w tym co do czego jesteœmy zgodni, problemu po prostu nie ma. A trzeba przecie¿ iœÌ dalej a wiêc rozmawiaÌ o problemach, co do sposobu rozwi¹zania których mamy ró¿ne wizje i czêsto w³aœnie w dyskusji (nawet bardzo gor¹cej) udaje siê znaleŸÌ wyjœcie. Popatrz Su³ku na forumowe dyskusje. Nasze pogl¹dy s¹ ró¿ne - nie tylko te muzyczne. Ujawnia³y siê w wypowiedziach wielu z nas. Zaprzeczaliœmy sobie, "k³óciliœmy siê" o pryncypia. Mówiliœmy zatem o tym, co nas dzieli. Tylko w sposób, którego celem nie by³y wymiana ciosów i zdeprecjonowanie interlokutora. Wiem, ¿e rozmawiamy o sprawach - gdyby patrzeÌ w szerokiej perspektywie - ma³o istotnych, wiêc mo¿e niewartych k³ótni. Ktoœ patrz¹c z boku powie:"A takie tam bleblanie o muzyce - co to ma do ¿ycia?!". Konsekwentnie te¿ wszyscy - i dziêki Najwy¿szemu - unikamy dyskusji o polityce. Tu - przyznajê - moglibyœmy siê pok³óciÌ. Ale ten brak dyskusji politycznej w naszym gronie jest mo¿liwy, bo ta dyskusja nie prze³o¿y³aby siê w realny sposób na mo¿liwoœÌ rozwi¹zania jakiegokolwiek k³opotu. By³aby tylko wymian¹ myœli. W innych gremiach jednak ta sama dysputa przek³ada siê na konkretne, istotne dla wielu konsekwencje. I w takim wypadku istnieje koniecznoœÌ mówienia o ró¿nicach ale nie wedle regu³ z piaskownicy: "Jak ty mi ³opatk¹, to ja ci grabkami". Dyskusja powinna wygl¹daÌ raczej tak (¿e dalej pos³u¿ê siê przyk³adem z piaskownicy): "Dobra - ja mam grabki. Ty chcesz u¿yÌ ³opatki. Co dziêki nim mo¿emy razem zrobiÌ z tym piaskiem?". Taka dysputa - przynajmniej gdy chodzi o wymiar publiczny - ju¿ dawno odesz³a w zapomnienie. Mo¿e jednak kiedyœ...
Zapisane
kozioÂł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : Kwiecień 12, 2011, 00:29:36 »

Ela chyba za bardzo skomplikowaÂła ten temat.. wszak chodziÂło tylko o wspomnienie o samej rocznicy i pamiĂŞĂŚ o wszystkich ofiarach tej tragicznej katastrofy..Wydaje mi siĂŞ, Âże niepotrzebnie rozwijamy ten temat. Wprawdzie teÂż mĂłgÂłbym coÂś dodaĂŚ w tym miejscu..ale znajÂąc siebie - obawiam siĂŞ niestety, Âże mĂłgÂłbym niechcÂący paln¹Ì niepotrzebnie jak¹œ "bzdurkĂŞ".. Chichot    
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Kwiecień 29, 2011, 12:22:01 »

TEN Âślub to wydarzenie historyczne, wiĂŞc wybraÂłam ten wÂątek. JeÂśli nie oglÂądacie na Âżywo, obejrzyjcie powtĂłrkĂŞ. Rzadka okazja do zobaczenia przeprzepiĂŞknych wnĂŞtrz Westminster Abbey‎, na dodatek w takich niezwykÂłych ujĂŞciach. UrzekÂły mnie drzewa wewnÂątrz, to niezwykÂły pomysÂł, mam nadziejĂŞ, Âże te zielone dodatki juÂż zostanÂą na zawsze wewnÂątrz! Uwielbiam teatry, spektakle, a to jeden z piĂŞkniejszych jakie w Âżyciu widziaÂłam, scenografia, staranna oprawa. No i na Âłopatki rozkÂłada mnie Harry Muzycznie teÂż caÂłkiem ok.
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : Kwiecień 29, 2011, 16:56:54 »

Bedzie o kreacjach. Suknia Kate bardzo elegancka, klasyczna , pewnie w jej typie, ale..
Tak mogÂłaby wygladac znajoma z sÂąsiedztwa.
Pewnie wszyscy jÂą teraz porĂłwnujÂą do Diany, moze niesÂłusznie.
Ale pamiĂŞtam tÂą jej kreacjĂŞ, z kilkunasty metrĂłw jedwabiu, diamentowy diadem, wielkÂą wiÂązankĂŞ, szeÂściometrowy
tren to byÂła prawdziwa ksiĂŞÂżniczka z bajki.
Poza tym królowa na ¿ó³to jak wielka cytryna. No i przepiêkny kapelusz Camilli.
Biedni ci mĂŞÂżczyÂźni wszyscy tacy sami
Zapisane

xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : Kwiecień 29, 2011, 17:19:54 »

A jeÂśli ktos nie oglÂądaÂł, to byÂło tak 

http://www.youtube.com/watch?v=3Xcx03KujwA&feature=fvsr
Zapisane
TeresaGrob
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 2621



Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : Kwiecień 29, 2011, 18:01:34 »

No to mĂłj ulubiony Âślub:

http://www.youtube.com/watch?v=Wm0XqDm8Uh0
Zapisane

kozioÂł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #57 : Maj 09, 2011, 19:29:42 »

Dzisiaj przypada 66 rocznica zakoùczenia najstraszniejszej z wojen w dziejach ludzkoœci - wprawdzie na Zachodzie obchodzono to œwiêto wczoraj tj 8 maja, natomiast na Wschodzie dzisiaj - a to z prostej przyczyny, poniewa¿ akt kapitulacyjny zosta³ podpisany w póŸnych godzinach wieczornych 8 maja, co przypada³o ju¿ na godziny po pó³nocy czasu moskiewskiego..W gre wchodzi³a zatem zwyk³a ró¿nica czasowa..

Niestety nie mog³em znaleŸÌ materia³ów z obchodów rocznicy na Zachodzie, popatrzmy zatem jak to wygl¹da³o na Wschodzie, a konkretnie w Russia.. Najlepsze w 23:49 - s³ynne "Huuuuraaa" wydobyte z garde³ tys ¿o³nierzy z ró¿nych formacji (a¿ ciary przechodz¹ po ciele.. )

http://www.youtube.com/watch?v=Si2ZniRbtVA

...i przejazd sprzĂŞtu ciĂŞÂżkiego wraz z przelatujÂącymi ÂśmigÂłowcami..W tym roku jednak coÂś skromniuchno - bo zabrakÂło ponaddÂźwiĂŞkowcĂłw.. Chichot
http://www.youtube.com/watch?v=P2yYUvERG2w
Zapisane
kozioÂł
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #58 : Maj 09, 2011, 23:48:54 »

Drobne sprostowanie, tzn jeszcze jeden, odrĂŞbny akt kapitulacyjny - dlatego nie wyrobiono siĂŞ czasowo..
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #59 : Maj 15, 2011, 19:18:22 »

TrochĂŞ o nas.
Wspó³czesny naród polski zacz¹³ siê rodziÌ wraz z uw³aszczeniem ch³opów paùszczyŸnianych, z zakoùczeniem ich pó³niewolnictwa czy wrêcz niewolnictwa. (Podobnie rodz¹ siê wspó³czesne narody tubylcze w by³ych kolonialnych krajach Afryki i byli afrykaùscy niewolnicy w USA). Jest to proces d³ugi, bolesny, póŸny, zwa¿ywszy inne kraje Europy.
My siĂŞ dopiero uczymy „kultury wysokiej” i nowoczesnego paĂąstwa i nowoczesnego spoÂłeczeĂąstwa. Tymczasem w g³êbi nas pracuje dziedzictwo „Polski chÂłopskiej”: ograniczone horyzonty, biernoœÌ, mentalnoœÌ niewolnicza… ChÂłop paĂąszczyÂźniany czy szlachcic-szaraczek, nie miaÂł Âżadnych nawykĂłw pracy umysÂłowej, nie czuÂł siĂŞ odpowiedzialny  za swĂłj los, ani nie znaÂł skrzĂŞtnej gospodarnoÂści. Podobnie jego wspó³czesny potomek. To wszystko jest dziedzictwem chÂłopskiego losu, ma ÂźrĂłdÂło w owym „paĂąszczyÂźnianym” rodowodzie wiĂŞkszoÂści PolakĂłw, utrwalone jeszcze przez kilkadziesiÂąt lat komunizmu, i tylko zafaÂłszowane przez mity o szlacheckim rodowodzie naszego spoÂłeczeĂąstwa bo, nie chcemy o tym wiedzieĂŚ.
Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

silverstar thepunisher animilkowo twistedgamers countrylife