PrzegapiÂłam Âświatowy dzieĂą poezji:)
Przypada on na 21. marca - dzieĂą wiosny, budzenia siĂŞ do Âżycia.
G³ówne uroczystoœci z tej okazji odbywaj¹ siê we Francji, a szczególnie w Pary¿u, gdzie od lat pielêgnowana jest tradycja festiwali poetyckich. Dzieù Poezji œwiêtuje siê tak¿e w wielu innych krajach. Ostatnio œwiêto dotar³o równie¿ do Polski.
Potrzeba refleksyjnego i wraÂżliwego spojrzenia na Âświat towarzyszy ludziom od poczÂątku dziejĂłw. Poezja powstawaÂła zawsze, w kaÂżdych czasach i w niemal kaÂżdej spoÂłecznoÂści. Od greckich aojdĂłw czasĂłw Homera, rzymskich pisarzy i filozofĂłw, jak Horacy, Owidiusz, Wergiliusz, poprzez skandynawskich skaldĂłw, prowansalskich minstreli, przez wieki aÂż do wspó³czesnych nam mistrzĂłw sÂłowa. Poezja jest pozornie niedostrzegalnÂą, lecz istotnÂą stronÂą naszego Âżycia. Niesie ono chwile, w ktĂłrych wraÂżliwy czÂłowiek musi siĂŞ zderzyĂŚ z rzeczywistoÂściÂą, zachwyciĂŚ, zasmuciĂŚ, lub oburzyĂŚ, a przede wszystkim - zatrzymaĂŚ i zamyÂśliĂŚ nad chwilÂą, ktĂłra zostaÂła zamkniĂŞta w klatce s³ów. KaÂżdy poeta nosi w sobie wizje, obrazy, ktĂłre oprawia w sÂłowa. Tadeusz Ró¿ewicz napisaÂł: „PrawdziwÂą ojczyznÂą poety jest jego jĂŞzyk, bowiem poeta nosi swĂłj Âświat ze sobÂą”.
Poezja jako twór ulotny i ma³o "ekonomiczny" nie ma ³atwego ¿ycia we wspó³czesnym pospiesznym, bardzo konkretnym, czêsto materialistycznie zorientowanym œwiecie. Dobrze, ¿e ma swoje œwiêto:)
"BĂŞdÂą te sÂłowa jak taneczny krok!
BĂŞdÂą - jak zÂłota do Stolicy droga!
- Poezja - to jest to, proszĂŞ panĂłw, skok,
Skok barbarzyĂący, ktĂłry poczuÂł Boga!"
http://jĂŞzyk-polski.pl/wiersze-teksty/30-dwudziestolecie/2064-poezja-tuwim
Tuwim
Poezja
A poetom ÂżyjÂącym i przyszÂłym
zapisujĂŞ mĂłj kaflowy piec,
w nim spalone myÂśli i pomysÂły,
czyli ró¿ne gry niewarte œwiec,
nadto ksiĂŞÂżyc, peÂłny mĂłj kaÂłamarz,
co mi sprzedaÂł go wĂŞdrowny kramarz.

Konstanty Ildefons GaÂłczyĂąski
Noctes aninenses