Kurier Szafarski
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum mi³o¶ników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 25   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Oko³opolityczne spory i rozmy¶lania nad histori±  (Przeczytany 68876 razy)
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : Wrzesieñ 13, 2011, 15:34:32 »

£ukaszu, zgadzam siê z Tob±, co do naszej polityki. Lepiej siê za ni± nie braæ. A co do ¶wiatowych zawirowañ, po prostu czasem trudno nie zahaczyæ o tego typu tematy. 
OK, przepraszam za ten ¿art o cyklistach, je¶li poczu³e¶ siê ura¿ony. Po prostu uwa¿am, tak jak pisa³am w³a¶nie w po¶cie do Bartusa, ¿e to s± sprawy z³o¿one, skomplikowane, a czasami kwitowane zbyt prosto. W takich trwaj±cych d³ugo konfliktach najczê¶ciej nie sposób dopatrzyæ siê jednoznacznie czyjej¶ "winy". Widzê teraz z Twojego postu, ¿e masz bardzo podobne odczucia, jak ja - i wobec kwestii prawa do posiadania kawa³ka ziemi, który siê kocha, i wobec metod dzia³ania, elementarnych zasad postêpowania humanitarnego, których ³amania nic nie usprawiedliwia. I w kwestii ogólnej bezradno¶ci, co do pomys³ów na rozwi±zanie problemu.
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : Wrzesieñ 13, 2011, 16:02:06 »

Nie, nie poczu³em siê ura¿ony, poniewa¿ nie skoñczy³em czytaæ posta w tym miejscu, tylko przeczyta³em dalej. Wiem, ¿e od narzucanych nam mechanizmów reagowania na pewne tre¶ci trudno uciec, nawet je¶li nie ma siê z³ej woli.

O czym to ja mia³em powiedzieæ? Aha. Ten nieszczêsny Teheran itd. Prawda, nie tylko USA zrobi³o nam, i nie tylko nam, to ¶wiñstwo. Jakim prawem kilku go¶ci zabra³o siê wtedy do ustalania, jak ma wygl±daæ ¶wiat? Jako wyzwoliciele? ¯adni wyzwoliciele, bo kiedy sprawy nie dotyczy³y ich bezpo¶rednio, to siê nie mieszali, a gdy siê wmieszali, to tylko dlatego, ¿e zostali napadniêci. Toczyli swoj± wojnê. A ¿e przy okazji ich zwyciêstwa równie¿ kilka innych pañstw skorzysta³o? To skorzysta³o. Nikt z nich nie walczy³ specjalnie za nas ani za inny kraj ni¿ swój w³asny. A oni, zwyciêzcy, zachowali siê jak pospolici paserzy: przehandlowali na rzecz Stalina ziemie, które nie by³y ich. Hitler je zagarn±³, a oni pu¶cili w obieg. Podobnie by³o z ustalaniem nowego ³adu na Bliskim Wschodzie.

Aha. Dlaczego Amerykanie, je¶li s± tacy dobrzy, nie oddadz± Indianom ich ziemi, a sami nie pójd± w cholerê? £atwo zaprowadzaæ sprawiedliwo¶æ kilka tysiêcy kilometrów od w³asnego kraju, ale we w³asnym naprawiæ krzywdy to ju¿ nie ³aska? Nic mnie bardziej nie wkurza ni¿ taka podwójna moralno¶æ. Ostatecznie... Ludno¶æ nap³ywowa jest w Ameryce krócej ni¿ Arabowie na spornych ziemiach. Wiêc tu sprawa jest du¿o bardziej oczywista ni¿ w przypadku Bliskiego Wschodu.
Zapisane

O mój Bo¿anowie, ten Chopin to by³ naprawdê Wunder Geniuszas!
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : Wrzesieñ 13, 2011, 16:16:07 »

Mia³em trochê lektury od wczoraj  , a zaczê³o siê od mojego sprzeciwu wobec zbyt czêstego ulegania obcym (zachodnim) wzorcom. Jak zachowaæ swoj± odrêbno¶æ kulturow±, narodow± w jednocz±cej siê Europie? My¶lê, ¿e nale¿y pielêgnowaæ i promowaæ w³asn± tradycjê, a od innych przejmowaæ tylko najlepsze wzorce i zdobycze...Podoba³y mi bardzo siê posty Joasi - szeroko i piêknie przedstawiaj±ce jej pogl±dy - pewnie J. mia³a 5 na maturze z przedmiotów humanistycznych...ja ledwo "naci±gan±" 3nê - wiêc dam sobie spokój z d³u¿szymi wypowiedziami... . Przepraszam tylko, ¿e niefortunnie zacz±³em tê dyskusjê w rocznicê zamachów - nie by³o to celowe z mojej strony...Pozdrawiam Wszystkich
Zapisane
Bodek1
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 576



Zobacz profil
« Odpowiedz #48 : Wrzesieñ 13, 2011, 16:34:17 »

Dla stonowania gor±cych dyskusji stary dobry Pink Floyd
http://www.youtube.com/watch?v=IXdNnw99-Ic&feature=player_embedded 
Zapisane
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : Wrzesieñ 13, 2011, 16:48:52 »

Cytuj
Tam sa slady osadnictwa z prawie 3 tys. lat p.n.e. Semickiego osadnictwa.

Osadnictwo Semickie z 3 tys przed nasza era ma sie do wspolczesnych, zamerykanizowanych Izraelitow tak, jak nasz neodzalowany piernik do wiatraka.
Powiem wiecej. Widze wieksze podobienstwo tychze Semitow (3.pne) do obecnych Palestynczykow.

Granice wymyslil czlowiek - "polityk" (lobby), ktory mial w tym swoj prywatny interes (nie interes ogolu)

XII wiek w Krakowie by zamieszkiwany w wiekszosci przez ludnosc niemiecka. Niemcy zatem powinni wtargnac do Krakowa,
wyrzucic nas z domow i ustalic wlasne reguly. Swiat ma to zaakceptowac, a my powinnismy siedziec cicho.

Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : Wrzesieñ 13, 2011, 17:02:36 »

Widze wieksze podobienstwo tychze Semitow (3.pne) do obecnych Palestynczykow.
W zasadzie miêdzy tymi ludami nie ma wiêkszej ró¿nicy. S± to po prostu bratnie ludy pod wzglêdem czysto antropologicznym, a je¶li by poszukaæ podobieñstw kulturowych, to równie¿ i pod tym wzglêdem. Tylko potem historia tak siê potoczy³a, jak siê potoczy³a, i stosunek jednych do drugich jest taki, jaki jest. Do tego te¿ dosz³y ró¿nice wynikaj±ce z religii, ale Islam jest stosunkowo m³ody, wiêc te ró¿nice s± bardzo wtórne i pó¼ne.
Zapisane

O mój Bo¿anowie, ten Chopin to by³ naprawdê Wunder Geniuszas!
tuco82
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 529



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #51 : Wrzesieñ 13, 2011, 17:33:19 »

(...)Do tego te¿ dosz³y ró¿nice wynikaj±ce z religii, ale Islam jest stosunkowo m³ody, wiêc te ró¿nice s± bardzo wtórne i pó¼ne.
Islam rzeczywi¶cie jest bardzo m³ody. Sam prorok Muhammad ¿y³ VI wieku n.e. Zaczerpn±³ wiele z religii starego, ortodoksyjnego judaizmu oraz przychylnie usposabia³ siê do "proroctwa Jezusa".W sumie to nie mia³ wyboru, bo zabiega³ o przychylno¶æ ¿ydów i chrze¶cijan. Zw³aszcza w kwestii mi³o¶ci braterskiej(wewn±trz kulturowej), jak j± rozumia³ Jezus w odró¿nieniu od interpretacji ¶w. Paw³a, który uwa¿any jest(przez niektórych biblistów) za ojca praktycznego chrze¶cijañstwa. Samo s³owo "d¿ihad" pojawia siê w Koranie tylko 4 razy i nie ma kontekstu, w jakim dzi¶ kojarzy siê islam.
Zdecydowanie wiêcej przemocy i nakazów do przemocy znajduje siê w Biblii, chocia¿ jest to kontekst polityczny - jak wiadomo Naród Wybrany by³ nêkany przez d³ugi okres historii.
Al-Kaida jest organizacj± a nie ko¶cio³em,która czerpie inspiracje z od³amów/sekt islamu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesieñ 13, 2011, 17:35:30 wys³ane przez tuco82 » Zapisane

"Problemem cytatów znalezionych w Internecie jest ich w±tpliwa autentyczno¶æ." - Albert Einstein
Mozart
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 3178

Patryk


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #52 : Wrzesieñ 13, 2011, 17:45:59 »

Tak! wspominaj Patryku! Mo¿esz nawet czciæ tê rocznicê medytacj± w ¶wi±tyni i modlitw± rocznicow±. Nic mi do tego. To Twoje prawo. Ale takich jak ja zostaw tu w spokoju. Oszczêd¼ nam, proszê, (na przysz³o¶æ) na tym Forum, swoich refleksji nad dniem tragedii, jakiej naród amerykañski do¶wiadczy³ 11 wrze¶nia, a konkretnie zniesmaczeñ, typu: "w dniu dzisiejszym takie s³owa brzmi± jako¶ dziwnie... ".

Januszu, niestety zauwa¿am, ¿e poprzez sarkazm niejako zbrutalizowa³e¶ to, co zwi±zane jest z obchodami 11 wrze¶nia. Znane s± mi prawa i wolno¶ci obywatela!  Dlaczego zatem wysy³asz mnie od razu na religijne medytacje? Dlaczego niejako zmuszasz tych, którzy pragn± w jaki¶ sposób wspomnieæ ofiary jednej z liczbowo najwiêkszych zbrodni ostatnich dekad, do modlitw w pejoratywnie(takie jest moje odczucie) przedstawionej ¶wi±tyni?

Przecie¿ krótka, publiczna  wzmianka o rocznicy tragedii nie jest przymuszaniem do egzaltacji, uzewnêtrzniania uczuæ przez niezainteresowanego lub zobojêtnia³ego nañ odbiorcê. A wiêc- zaprzestaæ wspominania 'bezmy¶lnych' powstañ narodowych - od tego listopadowego do warszawskiego, wybuchu II wojny, ataków atomowych na Japoniê, Solidarno¶ci, Okr±g³ego Sto³u, dnia odzyskania niepodleg³o¶ci etc (ka¿de z tych wydarzeñ mo¿e budziæ 'kontrowersyjne', 'pozbawione chwa³y' skojarzenia - wobec ka¿dej ze stron)… Czy nie paradoks? ¯ywisz zatem równie¿ pretensje do wszystkich mediów ¶wiata, które - ³±cznie z arabsk± Al Jazeer± - koncentrowa³y siê 11.09 praktycznie tylko na wydarzeniach z Nowego Jorku, Waszyngtonu itd.?  Czy to zamach na wolno¶æ owego odbiorcy? Mo¿esz przecie¿ zmieniæ kana³, w³±czyæ film z Jimem Carrey’em, pos³uchaæ mozartowskiego divertimenta.  Tak samo  - po prostu zignorowaæ jaki¶ wpis na forum, je¶li nie identyfikujesz siê z dan± emocj±. Gwarantuje Ci to wspomniana, piêkna idea Rewolucji.  Wolno¶æ - czyli nieprzymuszanie. Tu, kolokwialnie: prawo do 'olania' czego¶.

Poza tym -  ja czy Asia, zamieszczaj±c wspomnienie 11 wrze¶nia skupili¶my siê na warto¶ci ludzkiego ¿ycia, które zgas³o nieoczekiwanie w wyniku aktu godnego najwy¿szego potêpienia - niezale¿nie od przekonañ religijnych, wyp³ywaj±cego z uniwersalnego humanizmu. Nie dopatrywa³em siê konotacji politycznych czy ideologicznych, nie zajmowa³a mnie my¶l, z jakiej przyczyny Ameryka zosta³a wówczas zaatakowana. Wspominamy jedynie dramat tysiêcy ludzi, tysiêcy rodzin, którzy stracili najbli¿szych. Dlatego w³a¶nie pozwoli³em sobie na krótk± wzmiankê o zamachu, dlatego w³a¶nie ogl±dn±³em na CNN ma³y fragment nowojorskich uroczysto¶ci . Nie mia³em zamiaru wdawaæ siê w o¿ywiony dyskurs nad niew±tpliwymi grzechami Ameryki, tym bardziej - w dniu upamiêtniaj±cym (zapewnie w ogóle nieidentyfikuj±cych siê z polityk± amerykañskiego rz±du; zreszt± - przecie¿ w¶ród ofiar jest wielu obcokrajowców…) ludzi poleg³ych ot tak, nagle, w drodze do pracy. Stali siê ofiarami potêpianej przez ludzk± moralno¶æ i nigdy nie daj±cej siê wyt³umaczyæ przemocy; ofiarami jednej ideologii -zbrodniczego islamskiego fanatyzmu.


Januszu, napisa³e¶ równie¿:

te skojarzenia niekonioecznie narodowi amerykañskiemu w procesie historycznym przynosza ¶wietlist± chwa³ê


Có¿, 11 wrze¶nia nie kojarzy mi siê wcale z chwa³± czy nie-chwa³± Ameryki. Raczej ze wspomnianym ludzkim dramatem. St±d dziwi mnie, gdy kto¶ patrzy na 9/11 tylko przez pryzmat g³êbokich antypatii wobec ogólnej polityki USA. Kraje arabskie opanowane przez fundamentalistów s± zagro¿eniem – radyka³owie chc± krwi, ofiar, ¶wiêtej wojny z niewiernymi. Jak celnie stwierdzi³a Asia, przy ca³ym naszym podziwie dla tej kultury, jej osi±gniêæ i wspania³ych dawnych cywilizacji - brak Ameryki jako swoistego ¿andarma spowodowa³by niebezpieczne zachwianie równowagi. W tym momencie pojawia siê pytanie, czy Ameryka w sposób akceptowalny/nie budz±cy zastrze¿eñ ‘sprawujê’ tê rolê. Odpowied¼ jest jasna;  nie chcê jednak  tego rozwijaæ, bo powy¿sze posty dokonuj± tego w sposób co najmniej wystarczaj±cy.

Koñcz±c, cz³owiek na szczê¶cie ma prawo do WSPOMNIENIA (które nikogo nie ura¿aj±c mo¿e zostaæ zaprezentowane publicznie) oraz zdolno¶æ (i prawo!) empatii. Co nie oznacza bynajmniej przy ka¿dej rocznicowej okazji sprintu do ko¶cio³a. Amen. 
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2015, 23:00:54 wys³ane przez Aleksias » Zapisane

Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Wrzesieñ 13, 2011, 18:14:23 »

A w³a¶nie. Zapomnia³em o tym. Otó¿ z Mahometem jest taki problem, ¿e by³ strasznym koniunkturalist± i wielokrotnie z tej przyczyny zmienia³ zdanie. To za¶ otwiera drogê do nadu¿yæ - mo¿liwo¶ci wyboru tych pogl±dów proroka, które akurat komu¶ pasuj± do osi±gniêcia celu. Dlatego te¿ jego nauka jest tak odmiennie interpretowana przez ró¿nych przywódców duchowych Islamu, który nie ma przecie¿ papie¿a ani kongregacji ds. doktryny wiary. St±d te¿ mamy interpretacje pokojowe (muzu³manin - je¶li siê nie mylê - znaczy³o - mi³uj±cy pokój) a¿ po skrajnie wojownicze.
Zapisane

O mój Bo¿anowie, ten Chopin to by³ naprawdê Wunder Geniuszas!
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : Wrzesieñ 13, 2011, 18:51:20 »

Dobrze to uj±³e¶, Amade. Czujê tak samo.

Ja przy okazji chcia³abym wspomnieæ, Januszu, ¿e moja wzmianka odno¶nie do rozmów na privie dotyczy³a ogólnych debat na tematy bolesne, drastyczne (takie, o jakich wspominali¶my przedtem), w sytuacji, gdy wszyscy wyraziliby¶my niechêæ do ich poruszania, podobnie jak deklarowali¶my wspólnie niechêæ do politycznych sporów (jak widaæ, jednak kusi nas czasem ¶wiat i jego problemy, i choæ regu³a nie tykania naszej polityki pozostaje w mocy, jednak wyra¼nie da siê porozmawiaæ o wielu pal±cych problemach tego ¶wiata rozs±dnie, bez zbytnich emocji, staraj±c siê rozumieæ nawzajem swoje racje). Nie mia³am na my¶li tak elementarnych odruchów serca, jak reakcja na smutn± rocznicê, wspomnienie umar³ych. Przecie¿ pisa³am, ¿e jestem za uczczeniem ka¿dej takiej rocznicy, przez ka¿dego, komu serce podyktuje taki w³a¶nie spontaniczny ludzki odruch. Niezale¿nie, czyj± tragediê uczci dana muzyka. I nie dostrzeg³am gremialnego sprzeciwu dla tej idei.
 
Ponownie pojawia siê sprawa cenzury na forum, tego co powinni¶my, a czego nie powinni¶my tu pisaæ. Zawsze by³am za jak najmniejszym ograniczaniem swobody wypowiedzi. Jeste¶my zobowi±zani przez forumowe regu³y savoir vivre'u i przez wspólne postanowienie omijania - przynajmniej w miarê mo¿no¶ci - pewnych konkretnych tematów. Jak ju¿ kiedy¶ pisa³am - nie da siê przewidzieæ, jak±, dla nas samych neutraln±, wypowiedzi± mo¿na wywo³aæ dyskomfort u innej osoby. Takie s± nieuniknione konsekwencje relacji miêdzyludzkich. Jednak pod±¿aj±c za tak± obaw±, mo¿na by w koñcu ca³kiem zaprzestaæ kontaktów, bo przecie¿ jeste¶my ró¿ni i mamy ró¿ne odczucia, do¶wiadczenia, preferencje. Lepszym wyj¶ciem jest jednak próba kontaktu, zw³aszcza osób, które spêdzaj± ze sob± regularnie spor± ilo¶æ czasu. Rozmawiaj±c poznajemy siê nawzajem, a i przy okazji uczymy siê radziæ sobie z faktem, ¿e kto¶ kogo lubimy mo¿e mieæ inne zdanie Forum jest pod tym wzglêdem form± do¶æ bezpieczn±. Mo¿na siê bowiem przede wszystkim w ogóle nie anga¿owaæ w dyskusjê, która nas nie interesuje. Ja na przyk³ad generalnie nie wchodzê na w±tek "sportowy" - wczroraj zrobi³am to chyba po raz pierwszy:) Jednak nie przysz³o mi na my¶l czyniæ wyrzuty uczestnikom tych rozmów, i¿ oddaj±c siê tym niedostêpnym dla mnie rozkoszom trwoni± cenny czas, który mogliby spo¿ytkowaæ wielbi±c muzykê Po¶wiêcamy jej i tak wiêkszo¶æ naszego czasu - ale wa¿ne jest, ¿e po¶wiêcamy tyle, ile chcemy;)
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #55 : Wrzesieñ 13, 2011, 18:53:05 »

...Koñcz±c, cz³owiek na szczê¶cie ma prawo do WSPOMNIENIA (które nikogo nie ura¿aj±c mo¿e zostaæ zaprezentowana publicznie) oraz zdolno¶æ (i prawo!) empatii. Co nie oznacza bynajmniej przy ka¿dej rocznicowej okazji sprintu do ko¶cio³a. Amen. 


Pat, na szczê¶cie o prawo do wspomnienia i rozmy¶lañ (tych oko³opolitycznych) nie musimy ju¿ toczyæ sporu, bo w miêdzyczasie powsta³ ten w±tek. Gdy go jednak nie by³o, to zniesmaczanie siê wypowiedziami, które dziwnie Ci brzmia³y w rocznicowy dzieñ - by³o z kolei dla mnie nie mniejszym zniesmaczeniem.
Dziêkujê za dyskusjê.
Zapisane

Pytasz mnie, jak gra³ ów pianista? W jego grze by³o co¶ ludzkiego: pomyli³ siê...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #56 : Wrzesieñ 13, 2011, 19:00:54 »

Dobrze to uj±³e¶, Amade. Czujê tak samo.

Asiu, a ja to siê zastanawiam, czy Ty kiedykolwiek "czujesz" inaczej, ni¿ Amade Chichot Dla mnie - na tym Forum - zawsze brzmicie (sorry: czujecie) unisono. 
Potraktuj tê uwagê jako sympatyczne spostrze¿enie, a nawet komplement, bo to zjawisko godne podkre¶lenia, a mo¿e i podziwu 
« Ostatnia zmiana: Wrzesieñ 13, 2011, 19:02:25 wys³ane przez Janusz1228 » Zapisane

Pytasz mnie, jak gra³ ów pianista? W jego grze by³o co¶ ludzkiego: pomyli³ siê...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Aleksias
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 3011


Asia


Zobacz profil
« Odpowiedz #57 : Wrzesieñ 13, 2011, 19:06:56 »

Osadnictwo Semickie z 3 tys przed nasza era ma sie do wspolczesnych, zamerykanizowanych Izraelitow tak, jak nasz neodzalowany piernik do wiatraka.
Powiem wiecej. Widze wieksze podobienstwo tychze Semitow (3.pne) do obecnych Palestynczykow.

Granice wymyslil czlowiek - "polityk" (lobby), ktory mial w tym swoj prywatny interes (nie interes ogolu)

XII wiek w Krakowie by zamieszkiwany w wiekszosci przez ludnosc niemiecka. Niemcy zatem powinni wtargnac do Krakowa,
wyrzucic nas z domow i ustalic wlasne reguly. Swiat ma to zaakceptowac, a my powinnismy siedziec cicho.


Bartku, stanowczo jestem przeciwko temu, by ktokolwiek kogokolwiek móg³ sobie wyrzucaæ z domu. Natomiast ciê¿ko mi zrozumieæ, dlaczego ludziom tak trudno jest ¿yæ po prostu spokojnie obok siebie, niezale¿nie od narodowo¶ci, wyznania, czy co tam jeszcze uwa¿aj± za problem. Niemcy ¿yli w miastach polskich przez kilkaset lat, zreszt± miasta u nas tworzono w³a¶nie na prawie niemieckim i to chyba w wiêkszo¶ci ludno¶æ pochodzenia niemieckiego miasta tworzy³a. Po wojnie zastosowano odpowiedzialno¶æ zbiorow±, mimo ¿e walczono przecie¿ z ideologi±, która tak± odpowiedzialno¶æ wyznawa³a. Zreszt± w ogóle przecie¿ dzia³y siê straszne rzeczy, przesuwanie granic, przepêdzanie mas ludzi. Teraz- przynajmniej w du¿ej czê¶ci Europy - mo¿na spokojnie zamieszkaæ gdzie siê chce. Podobno wielu Brytyjczyków emigruje do cieplejszych rejonów - np. na po³udnie Francji:)
Na granicach dobrze siê zarabia To stosowano zawsze - rogatki, myto itp. Oczywi¶cie, niektóre pañstwa mog³y to twórczo wykorzystywaæ w inny spoósb - albo by nie dopu¶ciæ innych obywateli do swego cennego terytorium, albo wrêcz przeciwnie - nie wypu¶ciæ swoich  
Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #58 : Wrzesieñ 13, 2011, 19:15:33 »

[..]³±cznie z arabsk± Al Jazeer± - koncentrowa³y siê 11.09 praktycznie tylko na wydarzeniach z Nowego Jorku, Waszyngtonu itd.?

Przepraszam bardzo Amade, ale akurat Al-D¿azira koncentrowa³a siê w tym dniu (w przeciwieñstwie do naszych rodzimych mediów) nie tylko na wydarzeniu do którego dosz³o 10 lat temu..ale równie¿ na innych bie¿±cych i równie istotnych wydarzeniach majacych miejsce w ¶wiecie m.in w Libii, Afganistanie, Syrii - bo to rzetelna i ca³kiem niezale¿na stacja..
Zapisane
Niebieskooki
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 752


Zobacz profil
« Odpowiedz #59 : Wrzesieñ 13, 2011, 19:53:31 »

Po pierwsze pragnê zauwa¿yæ, ¿e moderacja na forum nie ma nic wspólnego z cenzur±. Proszê, nie zamydlajmy pojêæ.

Dlaczego ludzie nie potrafi± ¿yæ obok siebie? Je¶li kto¶ kogo¶ wyrzuca z domu, to chyba oczywiste jest, ¿e zgody nie bêdzie. A je¶li chodzi o wysiedlenie Niemców, to by³a to s³uszna decyzja. Naprawdê, nie róbmy z nich ofiar. Pamiêtajmy, kto tê wojnê rozpocz±³. Jako¶ nie wyobra¿am sobie, ¿eby po takiej wojnie mo¿na by³o ¿yæ obok siebie. Tu zreszt± sprawa by³a bardziej skomplikowana. Bêdê mia³ chwilê, to mo¿e wyja¶niê.
Zapisane

O mój Bo¿anowie, ten Chopin to by³ naprawdê Wunder Geniuszas!
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 25   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

kalinowatyper black-for mini-land countrylife thepunisher