Moje wolne t³umaczenie jest takie
"Japoñczyka nie da siê poj±æ rozumem. Pozostaje nam tylko fantazjowanie i wymy¶lanie o co mu chodzi... Pytania o sens stawiamy podczas wy¶wietlania ka¿dego zdjêcia. ¯yczê wam daru zrozumienia tego co widzicie."
Faktycznie, wiele z tych zdjêæ trudno jest poj±æ rozumem - niektóre mniej lub bardziej niezrozumia³e, odpychaj±ce, kontrowersyjne..Mimo wszystko s± w¶ród nich i takie, które daja siê w pewnym stopniu wyt³umaczyæ. I tak przyk³adowo..
zdjêcie nr:
1 - je¿eli to co jest widoczne z ty³u osobnika jest ogonem, to prawdopodobnie jego zamiarem by³o upodobnienie siê do zwierzêcia..(w tym przyp.tygrysa - chocia¿ pasków nie widzê
) - tygrys jest powszechnym symbolem w kulturze dalekiego Wschodu. Oznacza zazwyczaj wojowniczo¶æ, odwagê, nie¶miertelno¶æ..ale i krwio¿erczo¶æ. Zgodnie ze wschodnim kalendarzem rok 2010 symbolizowany by³ w³a¶nie przez tygrysa..ukazywany jest te¿ jako symbol ziemi, w opozycji do smoka - symbolu nieba..Nie przypadkiem te¿ operacjê uderzenia na Pearl Harbor, nazwano kryptonimem "Tora, tora, tora" (tygrys, tygrys....) - co mia³o sie wi±zaæ z zastosowaniem manewru przez zaskoczenia..
2 - dwie dziewczyny i b³otny kopczyk z uformowanymi przeró¿nymi kszta³tami - byæ mo¿e niewiasty czyni± to jedynie tak dla hecy...nawi±zuj±c do korony cesarskiej
, lub s³omianego kapelusza w kszta³cie sto¿ka, jak¿e czêsto spotykanego na g³owach rolników upawiajacych swoje poletka ry¿owe..
4 - u¶miechniête kobiety w kimonach, trzymaj±ce na rêkach przedmioty o fallicznych kszta³tach - "fallus" jest po prostu w wielu tradycjach symbolem p³odno¶ci..róznego rodzaju obrzêdy falliczne mia³y zapewniæ urodzaj, p³odno¶æ i odbywa³y sie w wiekszo¶ci wyznañ ju¿ w staro¿ytno¶ci (zdaje siê, ¿e kult ten wywodzi³ siê nawet z naszej europejskiej, staro¿ytnej Grecji)
W Japonii za¶, fallus ma swoje ¶wiêto - to wielowiekowa tradycja siêgaj±ca czasów przedbuddyjskich, i jest on zwi±zany w³a¶nie z kultem p³odno¶ci, urodzajno¶ci, ¿yznosci ziemi (przede wszystkim oddaje siê cze¶æ "Matce Ziemi", bez której sam fallus niewiele by znaczy³..nie jest tam uwa¿any za bóstwo, lecz za ofiarê sk³adana bogini..)
Tak wiêc co¶ na wzór naszego jajka wielkanocnego, ¶wiêconego por± wiosenn±..co jest nawi±zaniem do nowego ¿ycia, czy symbolem odradzaj±cego siê ¿ycia, p³odno¶ci..(intencja przy dzieleniu siê jajkiem, jest w³a¶nie ¿yczenie pomna¿ania si³ witalnych..
) Zatem co kraj, to obyczaj..
dosyæ ciekawy link na temat kultu fallusa..
http://www.newsweek.pl/artykuly/wydanie/623/kult-duzego-fallusa,21638,17 - Japoniec wtykaj±cy w usta kobiety p³aza - niesmaczna, wrêcz odpychaj±ca fotka..kto wie czy czasem nie jest aluzja do zwyczajów ¿ywieniowych na Dalekim Wschodzie, czy choæby europejskiej Francji..
(lub scena z jakiego¶ japoñskiego horroru, stylizowanego na wzór amerykañskiego filmu "Dentysta"..
)
17 - rower przypominaj±cy rakietê - to byæ mo¿e pojazd nale¿±cy do kuriera rozwo¿±cego przesy³ki, lody, ciasteczka ry¿owe
24 - dzieci wraz z doros³ymi w ma³ych basenikach przypominajacych talerz - forma relaksu (miniaturowa ³a¼nia, termy)..osobnicy pó³¿artem pe³ni± rolê p³ywaj±cych w rosole "oczek"
28 - "epokowy" rysunek, malowid³o - po³awiacze ze zwierzêcymi g³owami (mo¿e wilków)..i dziwna sieæ wychodz±ca z intymnej czê¶ci cia³a - niew±tpliwie chodzi tutaj tylko i wy³±cznie o ikrê..
31 - jasnow³osa laleczka w koronie, siedz±ca na muchomorku - to nic innego jak pami±tka, "gad¿et" maj±cy zwi±zek z japoñskim ¶wiêtem fallusa ( wyprodukowana z my¶l± o obcokrajowcach )
33 - murzyñska peruka na g³owie namalowanego Japoñczyka - to z kolei produkt dla wszystkich japoñskich fanów Jimiego Hendrixa..
..i 5 foto od koñca - to chyba najbardziej kontrowersyjne zdjêcie...le¿±ca, spêtana kobieta z zamkniêtymi oczami - chodzi zapewne o niewolnice seksu, cielesnych po¿±dañ itd..