Kurier Szafarski
 
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Forum mi³o¶ników muzyki Fryderyka Chopina
 
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 20   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Obyczajowe, kulturowe, techniczne ciekawostki, porównania, refleksje  (Przeczytany 72005 razy)
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #90 : Grudzieñ 15, 2010, 01:54:37 »

Tak dobre. Ja s³ucha³am sobie wieczorkiem Bacha i pomy¶la³am, ¿e jakbym by³a facetem to
bym siê w niej zakocha³a. Zwróææie uwagê na tempo.Ale wszystko czytelne.

http://www.youtube.com/watch?v=jvJOS-PK6sk&feature=related

¦wietna skrzypaczka i piêkna kobieta..

To mo¿e jeszcze w jej wykonaniu "caprice 24"

http://www.youtube.com/watch?v=CpC8LVAmxM8
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #91 : Grudzieñ 15, 2010, 15:47:54 »

Nie mam dobrego odbioru. Chyba marny przekaz. Natomiast rzeczywi¶cie piêkna i ¶wietna. Wykonuje to wszystko z tak± lekko¶ci± i jakby nonszalancj±. Podziwiam t± filigranow± dziewczynê, no i jak s³yszê dowcipn±
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #92 : Grudzieñ 16, 2010, 01:33:52 »

Tak dobre. Ja s³ucha³am sobie wieczorkiem Bacha i pomy¶la³am, ¿e jakbym by³a facetem to
bym siê w niej zakocha³a. Zwróææie uwagê na tempo.Ale wszystko czytelne.

http://www.youtube.com/watch?v=jvJOS-PK6sk&feature=related

a to teraz s³ucham przed snem...
...aby mieæ,
piêkne sny... 

Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #93 : Grudzieñ 20, 2010, 10:24:03 »

Szkoda, ¿e to tylko wyre¿yserowany filmik...

http://www.wykop.pl/link/559739/liczy-sie-kultura/
Zapisane

Pytasz mnie, jak gra³ ów pianista? W jego grze by³o co¶ ludzkiego: pomyli³ siê...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
bartus
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2896


Zobacz profil
« Odpowiedz #94 : Grudzieñ 20, 2010, 11:47:32 »

Nie calkiem szkoda.
Ja gralem na skrzypcach przed blokiem na osiedlu. Chuliganeria sluchala. Mialem respekt.
To nie sa zarty.
Zapisane
xbw
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 3110



Zobacz profil
« Odpowiedz #95 : Grudzieñ 20, 2010, 11:51:13 »

Nie jest taki ca³kiem nieprawdopodobny...
Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #96 : Grudzieñ 21, 2010, 01:37:01 »

Szkoda, ¿e to tylko wyre¿yserowany filmik...

http://www.wykop.pl/link/559739/liczy-sie-kultura/

Cieekawy filmik Januszu..to jest najlepsze "Ty..dobry wariat, niech co¶ zagra" Chichot Chichot - no i zagra³, a¿ siê ch³opakom odmieni³o..
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #97 : Grudzieñ 21, 2010, 09:25:20 »

¦wiêta Bo¿ego Narodzenia zwano tak¿e Godami lub Godnimi ¦wiêtami. Rozpoczyna je wieczór wigilijny, a koñczy dzieñ Trzech Króli, czyli 6 stycznia.
Tradycja bo¿onarodzeniowego drzewka symbolizuje biblijne drzewo ¿ycia. Choinka przyjê³a siê w Polsce dopiero pod koniec XVIII w.
Dawniej dekorowano wigilijne drzewko jab³kami, orzechami, szyszkami, suszonymi owocami i kolorowymi ozdobami z papieru i s³omek. Gwiazda zdobi±ca czubek drzewka to pami±tka po Gwie¼dzie Betlejemskiej. ¦wieczki maj± ogrzewaæ odwiedzaj±ce nas w tym czasie duchy przodków. £añcuchy przypominaj± wê¿a-kusiciela.
We mszy roratnej (ku czci Naj¶wiêtszej Maryi Panny) uczestniczy³y przede wszystkim dzieci i ich matki. Najm³odsi przynosili ze sob± ¶wiece albo specjalne lampki, przygotowane przez ojców.
Wieczerza wigilijna.

Bia³y obrus na stole,
B³yszczy srebro lichtarzy.
P³on± oczy mych bliskich,
Czujê ciep³o ich twarzy.

Pierwsza gwiazdka na niebie,
Czas op³atek podzieliæ:
- dobre s³owo dla wszystkich
w wielkim ¶wiata ko¶ciele.

Na choince l¶ni± bombki,
Lasem pachnie jode³ka.
Jak migocz± w ga³±zkach
Kolorowe ¶wiate³ka!

Dzieñ przedziwny, jedyny,
Uroczysty i ¶wiêty.
I co¶ ¶ciska za serce,
Gdy ¶piewamy kolêdy...

Wojciech Próchniewicz „Wigilia”

Nazwa „wigilia” pochodzi od ³aciñskiego s³owa „vigiliare”, oznaczaj±cego czuwanie. Do uroczystej wieczerzy zasiadamy, kiedy na niebie pojawi siê pierwsza gwiazda. Kto na niebie j± ujrzy, powinien szybko wypowiedzieæ swoje ¿yczenia. Ta gwiazda ma magiczn± moc ich spe³niania.
Wigilijny stó³ nakryty jest ¶nie¿nobia³ym obrusem. Zgodnie z prastarym polskim zwyczajem  na stole stoi dodatkowy talerz. To nakrycie jest przeznaczone dla niespodziewanego, zb³±kanego go¶cia. Kiedy¶ wierzono, ¿e jest to miejsce dla dusz osób zmar³ych, które odwiedzaj± swych bliskich w wigilijn± noc. Jest te¿ wyrazem pamiêci o bliskich, którzy nie mog± spêdziæ ¶wi±t z rodzin±.

U nas tradycyjne dania wigilijne to barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, kluski z makiem i z miodem, pierogi z nadzieniem z kapusty i grzybów, ryby, kompot z suszonych owoców, kutia. Dawniej podawano te¿ solone ¶ledzie i zupy rybne. Magiczne znaczenie ma ilo¶æ potraw na stole. Powinno byæ ich 12, czyli tyle, ile jest miesiêcy w roku lub tyle, ilu by³o aposto³ów. Wierzono, ¿e tyle przyjemno¶ci w ci±gu roku ominie cz³owieka, ilu potraw wigilijnych nie zdo³a zje¶æ. Ka¿da potrawa te¿ ma znaczenie symboliczne. Mak zapewnia obfito¶æ, miód - przychylno¶æ si³ nadprzyrodzonych. Ryby symbolizuj± wiarê.
Sianko k³adzione jest na pami±tkê stajenki betlejemskiej. W tradycji ludowej dawa³o okazjê do wró¿b: kto wyci±gn±³ d³ugie ¼d¼b³o mia³ gwarantowane powodzenie, kto za¶ krótkie, ten nie móg³ liczyæ na ³askawo¶æ fortuny. ¬d¼b³o zielone wró¿y³o wielk± mi³o¶æ, ¿ó³te – staropanieñstwo.

Zgodnie z tradycj± osoba, która prze³amie siê op³atkiem z bliskimi w wigilijny wieczór, przez nastêpny rok chroniona jest przed niedostatkiem i nie zabraknie jej chleba, by podzieliæ siê z innymi. Dziel±c siê op³atkiem sk³adamy sobie ¿yczenia wszelkiego dobra, zapominamy o urazach, wybaczamy winy. Taki zwyczaj zachowa³ siê ju¿ tylko w Polsce.
W wigilijny wieczór zwierzêta te¿ dostaj± specjalny, barwiony op³atek. O pó³nocy mówi± ludzkim g³osem - za to, ¿e by³y przy narodzinach Jezusa..
Najwiêcej móg³by powiedzieæ pies, bo on wed³ug wierzeñ ludowych widzi duchy tych, co maj± umrzeæ i duszyczki tych, którzy maj± siê dopiero urodziæ. Psu jednak op³atka dawaæ nie wolno. Zabronione jest  równie¿ pods³uchiwanie zwierz±t.

Dawniej na pasterkê wyruszali wszyscy. W domu zostawa³y tylko ma³e dzieci i niedo³ê¿ni starcy. Wychodz±c nie gaszono ¶wiat³a, bo – jak mówiono – „Pan Jezus siê narodzi³, jasno¶æ – i w domu niech bêdzie jasno¶æ”.

Jemio³a niesie pokój, szczê¶cie i mi³o¶æ. Dawny obyczaj ka¿e powiesiæ j± nad drzwiami i przystroiæ ga³±zkami ¶wierku lub jod³y, jab³kami i orzechami. Dawniej wizyta kawalera w ¶wiêta traktowana by³a jako deklaracja ma³¿eñstwa, zw³aszcza, gdy stan±³ pod jemio³± i próbowa³ zerwaæ z niej jab³ko. Je¿eli dziewczyna nie protestowa³a, oznacza³o, ¿e odwzajemnia uczucia ch³opca.
Anglicy wymy¶lili zwyczaj ca³owania siê pod jemio³±. A poca³owaæ siê zawsze jest mi³o…

Oryginalne polskie kolêdy zaczê³y powstawaæ na prze³omie XVI i XVII wieku. Maj± postaæ ko³ysanki lub pastora³ki, w której g³ównym motywem jest narodzenie Dzieci±tka Jezus.
Chodzenie po kolêdzie to zwyczaj obchodzenia domów przez kolêdników ze ¶piewaniem kolêd i pastora³ek, i z przedstawieniami zwi±zanymi z ewangeliczn± i ludow± tradycj± Bo¿ego Narodzenia. Poprzebierani kolêdnicy, z gwiazd± na kiju, wodz± ze sob± ró¿ne postacie - zale¿nie do regionu - kozê, turonia, nied¼wiedzia, bociana, koguta i ¿urawia.
Miko³aj (6 grudnia) przynosi tylko drobne podarki, przewa¿nie s³odycze. Wk³ada je pod poduszki lub do bucików czy skarpet. W dawnej Polsce odwiedza³ domy w asy¶cie diab³a, prowadzonego na ³añcuchu i dwóch anio³ów. Grzecznym dzieciom Miko³aj wrêcza prezenty, niegrzeczne obdarowuje rózg± z ga³±zek brzozy. Musi ona wisieæ a¿ do nastêpnych odwiedzin. Na wiêksze prezenty czeka siê do Wigilii i szuka ich pod choink±.

Pierwsz± szopkê zbudowa³ Franciszek z Asy¿u, który na le¶nej polanie ustawi³ figury Marii, Józefa, Dzieci±tka i pasterzy. Towarzyszy³y im ¿ywe zwierzêta. Szopki, przedstawiaj±ce sceny z narodzin Chrystusa, stopniowo wzbogacano nowymi postaciami, potem wprowadzono ruchome figury. W Polsce pierwsze szopki pojawi³y siê pod koniec XIII w. wraz z zakonem franciszkanów i szybko sta³y siê bardzo popularne. Ró¿ni³y siê wystrojem – jedne by³y ubogie, stawiane na wzór stajenki, inne bogate. Te skromniejsze wykonywano z kilku deseczek i przykrywano s³omianym daszkiem. Najbogatsze by³y szopki krakowskie, które pojawi³y siê w XIX w. Co roku w Krakowie, na pocz±tku grudnia, odbywa siê konkurs szopek.

Ostatni dzieñ roku i nocne, szaleñcze zabawy, maskarady i uczty nazywamy Sylwestrem. Pochodzenie tej nazwy t³umaczy legenda. Wed³ug proroctwa Sybilli w 1000-nym roku mia³ nast±piæ koniec ¶wiata, za spraw± lataj±cego potwora, ognistego smoka Lewiatana. Legenda g³osi³a, ¿e potwór ten, ¶pi±cy w lochach Watykanu, uwiêziony tam przez papie¿a Sylwestra I (pontyfikat w IV wieku), zakneblowany papiesk± pieczêci±, zbudzi siê w nocy z 999 na 1000 rok, skruszy Pieczêæ Rybaka, zerwie ³añcuchy i ziej±c ogniem spali niebo i ziemiê. Kiedy wiêc nasta³ rok 999, a kolejny papie¿ przybra³ imiê Sylwestra II, w Rzymie i ca³ej chrze¶cijañskiej Europie zapanowa³o wielkie przera¿enie. Zdesperowani ludzie kryli siê w domach, z p³aczem czynili pokutê w oczekiwaniu na koniec ¶wiata. Kiedy jednak nasta³a pó³noc i Lewiatan nie ukaza³ siê na mo¶cie ¶w. Anio³a, a Watykan, Rzym i inne miasta pozosta³y nienaruszone, rozpacz i przera¿enie przemieni³y siê w szaleñcz± rado¶æ. T³umy Rzymian wyleg³y na ulice i place, ¶miej±c siê i tañcz±c w blasku rozpalonych pochodni i ognisk, ¶ciskaj±c siê i pij±c wino. Za¶ papie¿ Sylwester II (tak jak pó¼niej wszyscy jego nastêpcy) udzieli³ b³ogos³awieñstwa urbi et orbi - miastu i ¶wiatu: na nowy rok, rozpoczynaj±cy siê nowy wiek oraz na nowe tysi±clecie.

Trzech Króli to dzieñ koñcz±cy tradycyjne obchody Bo¿ego Narodzenia. W tym dniu w ko¶cio³ach ¶wiêci siê mirrê, kadzid³o i z³oto, a tak¿e kredê. Upamiêtnia to dary z³o¿one ma³emu Jezusowi przez Mêdrców ze wschodu. Dawniej po powrocie z ko¶cio³a po¶wiêconym kadzid³em okadza³ gospodarz dom i obej¶cie. Potem kto¶ z domowników wypisywa³ kred± na drzwiach inicja³y trzech mêdrców oraz aktualn± datê roczn±: K + M + B 2011. Taki zapis mo¿na ró¿nie interpretowaæ – niekiedy t³umaczy siê go jako skrót wyrazów ³aciñskich tworz±cych zdanie: „Niech Chrystus b³ogos³awi temu domowi”.

Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #98 : Grudzieñ 21, 2010, 09:55:40 »

Marku, wielkie DZIEKUJÊ za przypomnienie i ciekawe spisanie naszych narodowych ¶wi±tecznych tradycji Bo¿ego Narodzenia. Dobrze jest mieæ takie kompendium wiedzy pod rêka, bo zaganiani, rozpraszani i nêceni nowomodnymi obyczajami bardzo czêsto zapominamy i gubimy nasze wielopokoleniowe obrzêdy i Kulturê. I nawet, je¶li nie pod ka¿dym obrusem wigilijnym bêdzie sianko a nad drzwiami jemio³a, to gdy u kogo¶ zobaczymy - przynajmniej nie zdziwi nas, a moze nawet w imiê tradycji - zachêci do powrotu do ¼róde³.
Zapisane

Pytasz mnie, jak gra³ ów pianista? W jego grze by³o co¶ ludzkiego: pomyli³ siê...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
ewa578
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1471


Ewa


Zobacz profil
« Odpowiedz #99 : Grudzieñ 21, 2010, 14:10:27 »

Na ga³±zkach jemio³y powinno byæ du¿o srebrnych kulek, które zapewni± bogactwo na ca³y przysz³y rok!
Zapisane
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #100 : Grudzieñ 21, 2010, 22:36:31 »

Ja tylko wiem, ¿e pod jemio³± mo¿na siê bezkarnie ca³owaæ Buziak
Zapisane
kozio³
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1293



Zobacz profil
« Odpowiedz #101 : Grudzieñ 22, 2010, 00:35:49 »

Dziêki Marku za te niezwykle cenne informacje, gdy¿ muszê przyznaæ, ¿e w tej tematyce jestem kompletnie zielony..no to teraz ju¿ bêdê wiedzia³ jakie ma znaczenie i czym w³a¶ciwie jest choinka ( bo do tej pory s±dzi³em, ¿e ma to jaki¶ zwiazek z niezniszczalnymi piramidami w Gizeh Chichot)
Interesuj±ca jest równie¿ ta legenda mówi±ca o "koñcu ¶wiata" - w wiekach ¶rednich tego typu przekazy traktowano nad wyraz powa¿nie. Dowiedzia³em siê ponadto czego symbolem jest jemio³a..a nawet co mo¿na pod ni± bezkarnie czyniæ
Zapisane
aro 59
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1263


--- Marek ---


Zobacz profil
« Odpowiedz #102 : Grudzieñ 22, 2010, 09:09:05 »

¦wiêta Bo¿ego Narodzenia s± najbardziej rodzinne ze wszystkich ¶wi±t,
ale nikt w tych dniach nie powinien siê czuæ samotnie.
Je¶li jednak takie my¶li nas nachodz±, to lekarstwem na nie jest zmienienie tych my¶li
na zastanowienie… „Za jakie trzy rzeczy móg³bym byæ wdziêczny… „
komukolwiek… np. Bogu, swojemu dziecku, ¿yciu… to zale¿y od indywidualnego g³êbokiego zastanowienia.
A przed stresem najlepiej chroni mi³o¶æ i ¿yczliwo¶æ do tych, których mamy najbli¿ej.

Zapisane

pozdrawiam          
               Marek
Monika_Aleksandra
Monika
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 1049



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #103 : Grudzieñ 22, 2010, 12:22:53 »

Dziêki Marku za te niezwykle cenne informacje, gdy¿ muszê przyznaæ, ¿e w tej tematyce jestem kompletnie zielony..no to teraz ju¿ bêdê wiedzia³ jakie ma znaczenie i czym w³a¶ciwie jest choinka ( bo do tej pory s±dzi³em, ¿e ma to jaki¶ zwiazek z niezniszczalnymi piramidami w Gizeh Chichot)
Interesuj±ca jest równie¿ ta legenda mówi±ca o "koñcu ¶wiata" - w wiekach ¶rednich tego typu przekazy traktowano nad wyraz powa¿nie. Dowiedzia³em siê ponadto czego symbolem jest jemio³a..a nawet co mo¿na pod ni± bezkarnie czyniæ

O tym koñcu ¶wiata to nie mówmy, bo mnie wystraszyli ju¿ do¶æ. Ludzie uwielbiaj± siê martwiæ i przepowiadaæ koniec ¶wiata. Teraz wymy¶lili na 2012 rok...brrr Jakie¶ tak kalendarze maj±, Nostradamus. Po co to komu?
Zapisane
Janusz1228
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Offline Offline

Wiadomo¶ci: 2767



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #104 : Grudzieñ 22, 2010, 12:56:56 »

O tym koñcu ¶wiata to nie mówmy, bo mnie wystraszyli ju¿ do¶æ. Ludzie uwielbiaj± siê martwiæ i przepowiadaæ koniec ¶wiata. Teraz wymy¶lili na 2012 rok...brrr Jakie¶ tak kalendarze maj±, Nostradamus. Po co to komu?

Umiejêtne dozowanie grozy zawsze na koñcu daje cukiereczka: ach, jaki ¶wiat jest jednak dobry  To sztuka iluzji, podobna do cyrkowej.
Zapisane

Pytasz mnie, jak gra³ ów pianista? W jego grze by³o co¶ ludzkiego: pomyli³ siê...
http://www.youtube.com/watch?v=ZB0qeG_SCZM
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 20   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

neder-live animilkowo mini-land silverstar kalinowatyper